Outaouais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Outaouais (kthjellim).


Outaouais
Outaouais
—  rajon administrativ  —
Outaouais is located in Kanadaja
Outaouais
Outaouais
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°47′08″V 75°05′21″P / 45.785556°V 75.089167°P / 45.785556; -75.089167 (Outaouais)Koordinatat: 45°47′08″V 75°05′21″P / 45.785556°V 75.089167°P / 45.785556; -75.089167 (Outaouais)
Sipërfaqja 30.504 km2
Popullsia 338.491 banorë 2004
Dendësia 11,1 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 29 mars 1966
Zona Kohore UTC-5
Outaouais – harta_foto

Outaouais është një rajon administrativProvincën Kebek, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 30504 km² dhe popullsi 338491 banorë[1]. U themeluar në 29 mars 1966.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Faqja zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Kebek