Përdoruesi:Snajperisti/Beqir Gashi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Beqir Gashi lindi në vitin 1966 [1] në fshatin Mleçan komuna e Malisheva dhe më 14 Dhjetor 1998 ra deshmorë heroikisht bashkë me 36 luftetaret e tij ne kufirin shqiptaro-shqiptar pas nje prite nga forcat policore serbe,[2]. Ai ishte rapsod i njohur dhe luftëtar i UÇK-së ishte bashkëluftëtar i Komandant :Mujë Krasniqit.


Pjesmarrja ne UÇK 1995-1998[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja dhe Renia heroike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mëngjesin e acartë të 14 Dhjetorit të vitit 1998 kishin rënë në pritën e organizuar nga ushtria dhe policia serbe, në vendin e quajtur "Te Likenet e Hasit" në Gorozhup të Pashtrikut. Më 21 dhjetor të vitit 1998, ata u varrosën në PolacDrenicës, me nderime ushtarake. Aty Beqa me Mujën e përfunduan këngën për lirinë e Kosovës, me pushkë në dorë e me aktin më të lartë e më sublim të vetëflijimit njerëzor.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.pashtriku.org/?kat=46&shkrimi=499 Vizituar më 23.09.2016.
  2. ^ http://epokaere.com/index.aspx?SID=13&PMID=6&LID=2&ACatID=5&AID=56442&Ctype=1

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]