Përdoruesja diskutim:Poulichet

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesen Poulichet. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Përshëndetje Poulichet! Mirëseedhe në Wikipedian e gjuhës shqipe!
Wikipedia është një enciklopedi e lirë. Kjo do të thotë se gjithkush mund të jap një kontribut personal duke ndihmuar me dijet e tij. Kontribo edhe ti vullnetarisht në projekt!
Fillimisht, për t'u njohur me hapat e para që duhet të bëjnë përdoruesit e rinj në Wikipedia, të rekomandojmë të klikosh këtu. Për ndihmë më të avancuar mund të shfletonsh edhe faqet ndihmëse në shqip, ose ato në anglisht. Për pyetje më të hollësishme duhet të kontaktosh Kuvendin, se aty zakonisht do të marrësh përgjigjet më të shpejta e më me vlerë. Ki parasysh se dërgimi apo shkarkimi i materialeve që cënojnë sado pak të drejtat e autorit është i pa pranueshëm. Në qoftë se do të dërgosh apo të shkarkosh një material të cilin ti e ke publikuar edhe në vende të tjera, rekomandohet të konsultohesh më parë me stafin drejtues.
Poulichet, ti duhet të shkruash në gjuhën shqipe dhe të përdorësh gërmat Ë, Ç, ë, ç në fjalët e duhura. Artikujt duhen shkruar duke u bazuar nga parimi i pikëpamjes neutrale. Për çdo informacion apo paqartësi mund të pyesësh te Kuvendi një administrator ose një përdorues aktiv. Për këtë shiko "listën e ndryshimeve të fundit" (?). Për të hapur një diskutim të ri shtyp butonin (+) dhe fillo të shkruash tekstin. Mos harro që në fund të çdo mesazhi të lënë në faqet e diskutimit të firmosësh me ~~~~ ose edhe duke klikuar butonin përkatës tek shiriti i komandave. in line
Deutsch  -  English  -  Hrvatski  -  Nederlands
Mirëseerdhe Poulichet! Wikipedianët të urojmë punë të mbarë dhe të suksesshme.
Informacione
Gnome-x-office-presentation.svg 1. Udhëzues
Udhëzues për fillestarët
Gnome-image-x-generic.svg 2. Skedari
Rregullat e përdorimit të figurave
Tools.svg 3. Sigurimi i cilësisë
Ndihmo dhe ti!
Gnome-help-browser.svg 4. Ndihmë
Ndihmë në wikipedia
Gnome-help-faq.svg 5. Faqja kryesore
Këtu diskutohen dhe merren vendime të rëndësishme
Gnome-system-log-out.svg 6. Ndihmë të shpejtë
Për punë në wikipedinë
Stop hand.svg 7. Politikat e Wikipedias
Konflikt interesi ?Politikat e bllokimit !


--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 11 prill 2015 17:54 (CEST)Reply[përgjigju]

Përshëndetje. E vendosa unë stampën e grisjes tek artikulli juaj, për arsyen se nuk plotëson pothuaj asnjë kusht për të qenë dhe qëndruar artikull në wiki. 1. Përpiquni ti jepni një stukturë (Hyrje, Biografia, Arsimimi, aktiviteti, Botime të rëndësishme). Ki parasysh se wiki nuk është faqe ku bëhen elozhe, reklamime apo postohen CV. 2. Përpiqu që toni të jetë sa më neutral, pra pa lëvdata të tepërta - sikur të shkruanit një faqe neciklopedie. 3. Vendosni referneca për pohimet tuaja. Tepër të rëndësishme kur flitet për persona, dhe sidomos ata që janë ende gjallë. 4. Të tjera. Këto janë arsyet. Artikulli griset për këto arsye. Nëse ato përmirësohen, artikulli mund të qëndrojë ose të rikthehet në të ardhmen... --Mr.Pseudo Ç'kemi!? 11 prill 2015 18:11 (CEST)Reply[përgjigju]

Pezullimi i grisjes[Redakto nëpërmjet kodit]

Pezullimi i grisjes kërkon shpjegim. Nëse nuk jep arsye për pezullimin që kërkon artikulli do të griset gjithsesi. Isha i qartë në ato që shkruajta më sipër? Sa për të dhënë një shembull, shiko këtë artikull që unë kam hapur mbi Gj. Bojaxhiun. Ato janë rregullat dhe normat që respektohen.--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 11 prill 2015 18:14 (CEST)Reply[përgjigju]

Mos e largo stampën e grisjes[Redakto nëpërmjet kodit]

Të këshilloj të mos i largosh stampat e mirëmbajtjes (Stampën e grisjes). :) Nëse do të bësh përmirësime që të vendosësh standarde në artikull bëji pa e larguar stampën. Të këshilloj sërisht që të lexosh atë që shkruhet në kutinë e vendosur më sipër.--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 11 prill 2015 18:20 (CEST)Reply[përgjigju]

Respekto normat e wikit![Redakto nëpërmjet kodit]

Nuvola apps important.svg Ju lutem ndaloni. Nëse vazhdoni të vandalizoni Wikipedinë, do të bllokoheni nga redaktimi i saj.

--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 12 prill 2015 15:49 (CEST)Reply[përgjigju]

Stop hand nuvola.svg Kjo është vërejtja e fundit që do të merrni për redaktimet e juaja të dëmshme. Rradhën tjetër që vandalizoni Wikipedinë, do të bllokoheni nga redaktimi.


Të lutem ndalo! Veprimi që ke kryer këtu dhe që është një veprim i përsëritur konsiderohet vandalizëm. Materialet që poston në wiki duhet të jenë pa të drejtë autori, dhe kur i poston ato nuk janë më të tuat, pavarësisht kohës që t'i apo ndokush tjetër mund të ketë harxhuar duke punuar mbi to. Që do të thotë se nuk ke të drejtë të imponohesh dhe të kërkosh që materiali të fshihet, apo të trajtohet siç dëshiron ti. Matzerialet, pra, u nështrohen normave të wikit, që janë të haruara nga eksperienca, tradita dhe konsensusi i përdoruesve të wikit.--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 12 prill 2015 21:28 (CEST)Reply[përgjigju]

Nuk di të lexosh?[Redakto nëpërmjet kodit]

Së pari, mos i largo më stampat e mirëmbajtjes. Pra mos e largo sampën e grisjes. Mund të punosh për ta përmirësuar artikullin pa ia larguar stampat. Së dyti, kërkon udhëzime dhe thua se të janë drejtuar vetëm kërcënime. Dhe e ke gabim. Postimin e parë tek kjo faqe e ke nga unë ku të kam shpjeguar arsyen pse vendosa stampën e grisjes. Këtë shpjegim e ke me dëshirën time, sepse asnjë normë e wikit nuk më detyron të jap shpjegie për sa kohë jam duke ndjekur udhëzimet dhe normat e punës këtu. Së treti, lexoni materialin që gjendjet në kutinë e Përshëndetjes në krye të faqes. Më konkretisht, një artikull biografik nuk është një faqe ku postohet CV-ja sic ke bërë ti dhe siç bëjnë shumë të tjerë këtu. Nuk është as një faqe ku futen elozhe apo lëvdata, por ku rreshtohen disa fakte që janë me interes publik. Që do të thotë se nëse dikush nga përdoruesit e tjerë e kërkon, për çdo poshim apo fjalë në një artikull duhet të ketë të paktën një burim të besueshëm, dhe barra e gjetjes dhe futjes së burimit koherent me atë që pohohet në artikulli bie atij/asaj që do të mbajë atë pohim në artikull. Në rastin tonë, në artikull nuk ke asnjë referencë apo burim. Ke vetëm një CV dhe disa vepra ku personi është bashkëautor. Për më tepër mundohu që emrat e autorëve t'i shkruash me germa normale dhe jo kapitale siç janë aktualisht. Këto sa për fillim. Për të mësuar se si futen referencat në wiki, lexo këtu.--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 13 prill 2015 13:26 (CEST)Reply[përgjigju]

faqja asti papa et faqja alfred frashëri


MR Pseudo

Faleminderit per verejtjet. Babai im, Asti Papa, eshte autori i artikujve dhe nuk shkruan per tu lavderuar por per te dhene informacione per njerezit qe kane punuar e bere kerkime me dhjetra vjet. Gjeologet kane qene me ne hije se artistet, por pa minerale e nafte Shqiperia do ishte akoma dhe me e varfer. Asti Papa ka deshire te vashdoje te shkruaje per tema te tjera ne wiki dhe do shkurtoje artikullin per te dhe miqte e tij shkencetare. Nuk do filloje te shese mend ne moshen 83 vjeçare por do te kontriboje siç ka bere gjithe jeten dhe siç po vazhdon. Une e ndihmoj per anen informatike. I pranojme verejtjet dhe do korrigjojme artikujt.

Pershendetje

Eva Poulichet --Poulichet (diskutimet) 13 prill 2015 14:01 (CEST)Reply[përgjigju]

Kur flas për referenca mjafton edhe një artikull në një të përditshme që tregon se personi në fjalë ka lindur në atë vit, ka bërë këtë apo atë etj. Unë apo një tjetër, pa një referencë minimale nuk ka si ta dijë që ato që postohen këtu janë të vërteta ose jo.
Për shembull si vë vendosësh një referencë: A. P ka lindur më këtë datë dhe ka bërë këtë në këtë apo atë... [1].
Që të shfaqet ai numri 1 kam shkruar <ref>Asti Papa ka bërë këto, bie llafi, Gazeta Gazeta, 31 shkurt 2034</ref> Referenca shkon automatikisht në seksionin përkatës tek artikulli, siç edhe do të shfaqet më poshtë...
Burime dhe referenca
  1. ^ Asti Papa ka bërë këto, bie llafi, Gazeta Gazeta, 31 shkurt 2034
--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 13 prill 2015 14:21 (CEST)Reply[përgjigju]

faqja asti papa[Redakto nëpërmjet kodit]

Mirembrema, Ndoqa keshillat tuaja dhe gjithe diten vura referencat e duhura ne artikull dhe perpunova shkrimin. Ju lutem te me thoni a eshte mire tani.

Duke ju falenderuar Eva Poulichet

faqja asti papa[Redakto nëpërmjet kodit]

Ju lutem a eshte mire tani ?

Pse ka akoma verejte ne faqe ?

Ne pritje te pergjigjes --Poulichet (diskutimet) 14 prill 2015 13:39 (CEST) pershendetjeReply[përgjigju]

Eva Poulichet --Poulichet (diskutimet) 14 prill 2015 09:22 (CEST)Reply[përgjigju]

faqja asti papa[Redakto nëpërmjet kodit]

faqja asti papa

Ju lutem a eshte mire tani ?

Pse ka akoma verejte ne faqe ?

Ne pritje te pergjigjes

Eva Poulichet --Poulichet (diskutimet) 15 prill 2015 09:35 (CEST)Reply[përgjigju]

Mos i largo artikujt[Redakto nëpërmjet kodit]

Mos i largo artikujt. Personat apo përdoruesit që postojnë nuk kanë të drejta autorësie mbi materialet që vendosin. Pra kur i vendos ato, nuk ke gjë të drejtën edhe për t'i larguar - me premisën se ato që vendosen janë public domain. Prandaj, nëse artikulli ka një stampë që thotë se ai nuk i plotëson kushtet e wikit, autorit do ti lihet kohë që ta përmirësojë atë, dhe nëse pas njëfarë kohe nëse nuk ka përmirësime do të griset. Kjo është metoda e punës. Andaj mos i largo stampat. Të lutem!--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 16 prill 2015 22:54 (CEST)Reply[përgjigju]

Stop vandalizimit[Redakto nëpërmjet kodit]

Stop hand nuvola.svg Kjo është vërejtja e fundit që do të merrni për redaktimet e juaja të dëmshme. Rradhën tjetër që vandalizoni Wikipedinë, do të bllokoheni nga redaktimi.

--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 16 prill 2015 23:02 (CEST)Reply[përgjigju]

Mund të redaktosh kur të duash. Vetëm mundohu të respektosh normat e wikit.--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 24 prill 2015 00:30 (CEST)Reply[përgjigju]

faqja alfred frashëri[Redakto nëpërmjet kodit]

Miredita,

Ju lutem te me thoni pse nuk hiqet stampa te faqja Alfred Frasheri. kam lene 5 mesazhe.

Pershendetje

Eva Poulichet

--Poulichet (diskutimet) 1 Maj 2015 09:59 (CEST)

Gjithëcka duhet të dish e ke të treguar në kutinë që gjendet në krye të faqes. Të lutem që të mos më shkruar më tek faqja ime, por tek faqja e artikullit përkatës. Nëse më shkruan edhe një herë të vetme në faqen time do ta konisderoj vandalizëm dhe do të marr masat përkatëse. flm.--Mr.Pseudo Ç'kemi!? 3 Maj 2015 01:04 (CEST)