Paga minimale në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Paga minimale në Shqipëri është paga më e ulët mujore dhe orare që punëdhënësit kanë të drejtë ligjore për të paguar punonjësit e tyre në Shqipëri. Nga 1 janari 2021 paga minimale mujore është 30000 lekë (paga më pak se 30,000 lekë në muaj nuk janë subjekt i tatimit mbi të ardhurat) me 174 orë punë në muaj dhe paga minimale për orë është 172.4 lekë.[1][2][3][4][5]

Paga minimale
Vit Paga minimale
1 janar 2021 30000 lekë[6][7][8][9][10]
1 janar 2019 26000 lekë[11][12][13][14]
1 korrik 2017 24000 lekë[15][16][17]
1 korrik 2013 22000 lekë
1 korrik 2012 21000 lekë[18]
1 korrik 2011 20000 lekë[19]
1 korrik 2010 19000 lekë
1 prill 2009 18000 lekë
1 korrik 2008 17000 lekë
1 janar 2008 16000 lekë
1 korrik 2006 14000 lekë
1 korrik 2005 11800 lekë
1 korrik 2004 10800 lekë
1 korrik 2003 10060 lekë
1 korrik 2002 9400 lekë
1 korrik 2001 7580 lekë
1 dhjetor 2000 7000 lekë
1 shkurt 1999 6380 lekë
1 mars 1998 5800 lekë
1 shtator 1996 4400 lekë
1 dhjetor 1995 3400 lekë


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ [1]
 2. ^ [2]
 3. ^ [3]
 4. ^ [4]
 5. ^ [5]
 6. ^ [6]
 7. ^ [7]
 8. ^ [8]
 9. ^ [9]
 10. ^ [10]
 11. ^ [11]
 12. ^ [12]
 13. ^ [13]
 14. ^ [14]
 15. ^ [15]
 16. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 dhjetor 2018. Marrë më 3 janar 2019. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ [16]
 18. ^ [17]
 19. ^ [18]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]