Pamësi reflektor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pamje përmes Pamësit Reflektor të Armëve të Lirë Mark III, prodhuar për herë të parë në 1943, e përdorur në armët e ushtrisë britanike, armët detare dhe si pamje pilot dhe një pamje mbrojtëse armësh në avion. Imazhi i rrjetës në këtë pamje prodhohet nga një kolimator optik i rikthyer nga një ndarës rrezesh. Pika mbetet në objektiv edhe pse koka e shikuesit lëvizet anash.

Pamësi reflektues është një pamës optik që lejon përdoruesin të shikojë përmes një elementi xhami pjesërisht reflektues dhe të shohë një projeksion të ndriçuar të një pike synimi ose ndonjë imazhi tjetër të mbivendosur në fushën e shikimit.[1][2] Këto pamje funksionojnë në parimin e thjeshtë optik se çdo gjë në fokusin e një thjerrëze ose pasqyre të lakuar (si p.sh. një rrjetë e ndriçuar) do të duket se është ulur para shikuesit në pafundësi. Pamjet e reflektorëve përdorin një lloj "reflektori" për të lejuar shikuesin të shohë imazhin e pafundësisë dhe fushën e shikimit në të njëjtën kohë, ose duke kërcyer imazhin e krijuar nga thjerrëza nga një pllakë xhami e pjerrët, ose duke përdorur një xhami të lakuar kryesisht të pastër. reflektor që imazhon rrjetën ndërsa shikuesi shikon përmes reflektorit. Meqenëse rrjeta është në pafundësi, ajo qëndron në linjë me pajisjen në të cilën është ngjitur pamja, pavarësisht nga pozicioni i syrit të shikuesit, duke hequr shumicën e paralaksit dhe gabimet e tjera të shikimit që gjenden në pajisjet e thjeshta të shikimit.

Që nga shpikja e tyre në vitin 1900, pamjet reflektore kanë filluar të përdoren si pamje armësh në armë të ndryshme. Ato u përdorën në aeroplanë luftarakë, në një kapacitet të kufizuar në Luftën e Parë Botërore, u përdorën gjerësisht në Luftën e Dytë Botërore dhe ende përdoren si komponent bazë në shumë lloje të ekraneve moderne të kokës. Ato janë përdorur edhe në lloje të tjera të armëve (zakonisht të mëdha), të tilla si pamjet e armëve kundërajrore, pamjet e armëve antitank dhe çdo rol tjetër ku operatori duhej të angazhonte objektiva me lëvizje të shpejtë në një fushë të gjerë shikimi, dhe vetë pamja mund të furnizohej me fuqi të mjaftueshme elektrike për të funksionuar. Kishte një përdorim të kufizuar të pamjes në armët e vogla pas Luftës së Dytë Botërore, por pamja u përdor gjerësisht në fund të viteve 1970 me shpikjen e pamjes me pika të kuqe. Kjo pamje përdor një diodë me dritë të kuqe (LED) si burim ndriçimi, duke bërë një pamje të qëndrueshme dhe të besueshme me një kohë ndriçimi jashtëzakonisht të gjatë.

Aplikime të tjera të pamjeve me reflektorë përfshijnë pamjet në pajisjet e anketimit, mjetet ndihmëse për drejtimin e teleskopit optik dhe shikuesit e kamerës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Elementary Optics and Application to Fire Control Instruments". Headquarters, Department of the Army. 13 prill 1977. Marrë më 13 prill 2018 – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Company, McGraw-Hill Book (13 prill 2018). McGraw-Hill encyclopedia of science and technology. McGraw-Hill. ISBN 9780079136657. Marrë më 13 prill 2018 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)