Pantera (grup muzikor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pantera
Panterapromo.jpg
Pantera në vitin 2000, nga e majta në të djathtë: Phil Anselmo, Vinnie Paul Abbott, Dimebag Darrell Abbott, Rex Brown
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Arlington, Texas, USA
ZhanriHeavy Metal
LabelMetal Magic
Atco
EastWest
Elektra
Vite aktiv1981 - 2003
Bashkëpunim(e) meDamageplan
Down
Rebel Meets Rebel
Superjoint Ritual
Viking Crown
Hellyeah
Ish-anëtarët
Dimebag Darrell Abbott (i vdekur)
Vinnie Paul Abbott (i vdekur)
Terry Glaze
Tommy Bradford
Donnie Hart
Rex Brown
Matt L'Amour
David Peacock
Phil Anselmo
Webfaqja
officialpantera.com

Pantera ishin një grup muzikor amerikan i zhanrit heavy metal nga Arlington, Texas, i formuar nga Dimebag Darrell dhe Vinnie Paul në vitin 1981. Grupi ishte aktiv deri në vitin 2003. Historia e grupit ka mbaruar në mënyre definitive në vitin 2003, në vitin e vrasjes tragjike të kitaristit historik Dimebag Darrel.

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anërarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Independent/early studio albums[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Major label studio albums and RIAA certification[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Live album[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.