Paolo Limiti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Paolo Mario Limiti (8 maj 1940 – 27 qershor 2017)[1] ishte lyricist, gazetarë dhe prezantues i radios dhe televizionit.

Ai lindi në Milan, Limiti filloi karrierën si gazetarë, pastaj në vitin 1960 filloi një bashkëpunim të gjatë me Mike Bongiorno si autor i programeve të tij në radio dhe televizion.[2][3] Aktiv nga mesi i vitit 1960 si lyricist, hiti i tij i parë ishte kënga "Zërat e heshtjes" e kënduar nga Dionne Warwick, pastaj ai shkroi këngët për Minën, Claudia Mori, Ornella Vanoni, Peppino di Capri, Iva Zanicchi, and Albano Carrisi, dhe shumë të tjerë.[2][4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Paolo Limiti dead
  2. ^ a b Eddy Anselmi. Festival di Sanremo: almanacco illustrato della canzone italiana. Panini Comics, 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Aldo Grasso, Massimo Scaglioni. Enciclopedia della Televisione. Garzanti, Milano, 1996–2003.
  4. ^ Aldo Grasso, Massimo Scaglioni. Enciclopedia della Televisione. Garzanti, Milano, 1996–2003.