Paralajmërimi i hershëm dhe kontrolli ajror

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Boeing E-3 Sentry i Forcave Ajrore Mbretërore mbi North Yorkshire.

Një sistem i paralajmërimit të hershëm dhe kontrollit ajror (AEW&C) është një sistem radar ajror i krijuar për të zbuluar avionë, anije, automjete, raketa dhe predha të tjera hyrëse në rreze të gjata dhe për të kryer komandimin dhe kontrollin e hapësirës së betejës në një angazhim ajror duke drejtuar luftëtarin dhe sulmin. sulmet e avionëve. Njësitë AEW&C përdoren gjithashtu për të kryer mbikëqyrje, duke përfshirë objektivat tokësore dhe shpesh kryejnë komandën dhe kontrollin e menaxhimit të betejës (BMC2). Kur përdoret në lartësi, radari në avion i lejon operatorët të zbulojnë dhe gjurmojnë objektivat dhe të bëjnë dallimin midis avionëve miqësorë dhe armiqësorë shumë më larg se një radar i ngjashëm me bazë tokësore.[1] Ashtu si një radar me bazë tokësore, ai mund të zbulohet nga forcat kundërshtare, por për shkak të lëvizshmërisë dhe rrezes së zgjeruar të sensorëve, ai është shumë më pak i prekshëm ndaj kundërsulmeve.[2]

Avionët AEW&C përdoren si për operacione ajrore mbrojtëse ashtu edhe për sulme, dhe janë për forcat ajrore të trajnuara ose të integruara nga NATO dhe SHBA-ja si qendra e informacionit luftarak për një luftanije detare, përveçse janë një platformë radari shumë e lëvizshme dhe e fuqishme. Sistemi përdoret në mënyrë ofensive për të drejtuar luftëtarët në vendet e tyre të synuara dhe në mbrojtje, duke drejtuar kundërsulme ndaj forcave armike, si ajrore ashtu edhe tokësore. Aq i dobishëm është avantazhi i avionëve të komandës dhe kontrollit që operojnë në një lartësi të madhe, saqë disa marina përdorin avionë të tillë nga anijet e tyre luftarake në det. Në rastin e Marinës së SHBA, avioni Northrop Grumman E-2 Hawkeye AEW&C u është caktuar super-aeroplanmbajtëseve për t'i mbrojtur ato dhe për të shtuar qendrat e tyre të informacionit të komandës në bord (CIC). Emërtimi "paralajmërim i hershëm ajror" (AEW) është përdorur për avionët e mëhershëm të ngjashëm të përdorur në rolin më pak të kërkuar të radarit, si Fairey Gannet AEW.3 dhe Lockheed EC-121 Warning Star, dhe vazhdon të përdoret nga RAF. për Sentry AEW1 të tij, ndërsa AEW&C (paralajmërimi dhe kontrolli i hershëm në ajër) thekson aftësitë e komandës dhe kontrollit që mund të mos jenë të pranishme në aeroplanët më të vegjël ose më të thjeshtë me radar. AWACS (Airborne Warning and Control System) është emri i sistemit specifik të instaluar në kornizat ajrore E-3 dhe Boeing E-767 AEW&C japoneze, por shpesh përdoret si sinonim i përgjithshëm për AEW&C.[3][4]

Angazhimi i parë ajror i njohur me të dyja palët kundërshtare duke përdorur aeroplanët e paralajmërimit dhe kontrollit të hershëm ajror ishte në nënkontinentin Indian, gjatë angazhimeve ajrore të shkurtit 2019 midis Indisë dhe Pakistanit, me Indinë duke përdorur A-50I Phalcon dhe DRDO Netra[5] dhe Pakistani duke përdorur Saab 2000.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Neufeld 1997, p. 276.
  2. ^ Neufeld 1997, p. 278.
  3. ^ "Boeing Delivers First Two 767 AWACS, Introduces Newest Member of AEW&C Family". MediaRoom. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "AWACS to Bridge the Technological Gap". Air University. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2004. Marrë më 14 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ DRDO (prill 2021). "Netra: The Indigeneous Airborne Early Warning & Control System Eye in the Sky" (PDF). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2021-03-23. Marrë më 2022-04-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Key takeaways from IAF-PAF's February 27 aerial engagement". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)