Paraliza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Paraliza (Shumes: paralizat; e njohur edhe si plegjia) është një humbje e funksionit motorik në një ose më shumë muskuj. Paraliza gjithashtu mund të shoqërohet me një humbje të ndjenjës (humbje shqisore) në zonën e prekur nëse ka dëmtime shqisore. Në Shtetet e Bashkuara, afërsisht 1 në 50 njerëz janë diagnostikuar me një formë paralize të përhershme ose kalimtare.[1] Fjala "paralizë" rrjedh nga greqishtja παράλυσις, që do të thotë "paaftësi e nervave" nga παρά (para) që do të thotë "pranë, pranë" dhe λύσις (lysis) që do të thotë "lirim".[2] Një paralizë e shoqëruar me dridhje të pavullnetshme zakonisht quhet "paralizë".[3][4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Paralysis Facts & Figures - Spinal Cord Injury - Paralysis Research Center". Christopherreeve.org. Arkivuar nga origjinali më 2016-03-24. Marrë më 2013-02-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Liddell & Scott 1940, λύσις
  3. ^ "Palsy". Lexico. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2012. Marrë më 27 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Palsy". Merriam-Webster. Marrë më 27 maj 2015. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)