Paramore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Paramore është një bandë roku e themeluar në Franklin, Tennessee. në 2004[1] nga këngëtarja, Hayley Williams, dhe Jeremy Davis. Pas dy incizimeve private dhe një CD " All We Know Is Falling", si edhe me ndihmën e disa ndërmarrjeve të fuqishme në vitin 2005, banda arriti të realizojë albumin e saj të parë : "RIOT!" në 2007. Një vit më vonë, Paramore realizoi albumin e saj të parë live : "The Final Riot!". Në 2009, banda realizoi albumin e dytë : "Brand New Eyes".

Anëtarët e bandës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktualët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Hayley Williams --- lidere vokale/pianiste .
 • Taylor York --- lideri kitarist .
 • Jeremy Davis --- bass.

Formuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Josh Farro --- lideri kitarist.
 • Hunter Lamb --- kitarist.
 • Zac Farro --- tambur, perkusion.
 • John Hembree --- bass.
 • Jason Bynum --- kitarist.

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • All We Know Is Falling (2005)
 • Riot! (2007)
 • Brand New Eyes (2009)
 • Paramore (2013)
 • After Laughter (2017)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]