Jump to content

Parid Dule

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Parid Dule në ekspozitën "Nimfat"

Parid Dule është piktor shqiptar dhe mjeshtër i arteve marciale, lindur 1969Tiranë, Shqipëri me origjinë nga Përmeti. Si kampion sporti është formues dhe promovues i talenteve dhe profesionistëve të rinj ndërkombtarë. Paridi si artist pamor është realizues i disa ekspozitave personale të çelura nga viti 1979 në shumë qytete të vendit. Diplomuar në Akademinë e Arteve të Tiranës për Pikturë, dega e Tekstilit në vitin 1994 , piktori aplikon pikturën në vaj akuarel, pastel, miks dhe vizatime. Dule është pjestar i një familjeje artistësh pamor është nip i skulptorit Hektor Dule , bir i piktorit Bardhyl Dule dhe babai i Matis Dules po i talentuar në pikturë dhe karate.

Ekspozita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011 - Ekspozita në Muzeu Historik Kombëtar e titulluar "Katër Stinët e Vivaldit", Tiranë.
  • 2013 - Ekspozita "Katër Stinët" në bashkpunim me Qendrën e Kulturës 'Koco Racin' në Kinotekën e Qytetit, Shkup, Maqedoni.
  • 2014 - Ekspozita Nimfat - Nymphea në Qendrën Kulturore Tirana Express.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]