Parku Arkeologjik i Apollonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Parku Arkeologjik i Apollonisë
Parku Arkeologjik i Apollonisë 10.jpg
Lloji Arkeologji dhe arkitekture
Vendndodhja Pojan, Rrethi i Fierit, Qarku i Fierit, Shqipëri
Koordinatat 40°21′49″V 19°22′51″L / 40.363614°V 19.38075°L / 40.363614; 19.38075Koordinatat: 40°21′49″V 19°22′51″L / 40.363614°V 19.38075°L / 40.363614; 19.38075
Ndërtuar Prehistori, antikitet, mesjete
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 17.03.1948, 23.09.1971
Nr. i referencës FR021
Tipologjia Park arkeologjik
Parku Arkeologjik i Apollonisë is located in Shqipëria
Parku Arkeologjik i Apollonisë
Parku Arkeologjik i Apollonisë në hartë

Parku Arkeologjik i Apollonisë është një monument i trashëgimisë kulturore në kontekstin e Apolonisë, afër Pojanit, rrethi i Fierit, në qarkun e Fierit, Shqipëri.[1].= Ky monument është i llojit "Arkeologji dhe arkitekture", i miratuar me numër "586 / 4874, 17.03.1948 / 23.09.1971".

Parku ndahet në zonën A dhe zonën B. Qytet antik (zona A) rreth 120 ha është i rrethuar me mur fortifikues rreth 4.5 km i gjatë, me arkitekturë greko-romake dhe bizantine. Zona B përfaqësohet nga territori ekstramural: nekropoli arkaik, helenistik dhe romak; tempuj dhe ndërtime private ekstramurale.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I FIERIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 16 maj 2017. Marrë më 1 gusht 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Marrë më 13 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]