Parku i të dashuruarve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Parku i të dashuruarve (armenisht: Սիրահարների Այգի (Siraharneri Aygi)) është një park publik në Yerevan, Armeni, i cili gjendet në Baghramyan Avenue. Ai zë një sipërfaqe prej 2,5 hektarësh në rrethin qendrorë Kentron të qytetit. Park u rinovua tërësisht në mes 2005 dhe 2008 dhe u rihap në nëntor 2008 nga përpjekjet e Albert Boghossian, kreu i Fondacionit Boghossian

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The pond and Achajour Cafe at Lovers' Park
statuja eGevorg Emin në park

Parku daton i shekullin të XVIII, e njohur si 'Kozern Park' mban emrin sipas rrethit Kozern, periferia veriperëndimore e Jerevanit të vjetër. Ajo ishte e njohur edhe për varrezat e saj mesjetare dhe kishat. Pas Luftës së dytë Botërore, parku u ridizenua në 1949 dhe u quajt 'Pushkin Park' me vendim të Këshillit të Ministrave të Republikës së Armenisë Sovjetik Socialiste, si pjesë e festimit të 150-vjetorit të lindjes poetit Të njohur RUS Alexander Pushkin. Më vonë në 1970, parku u emërua Barekamutyun si një shenjë nderimi ndaj miqësisë së të gjithë vendeve anëtare tëBashkimit Sovjetik. Në vitin 1995, pas pavarësisë së Republikës së Armenisë, me vendim të Kryesisë së Përfaqësuesve Civilë Yerevan dhe Këshillit Bashkiak, parku u riemërua 'Lovers' Park Yerevan ', bazuar në faktin se park kishte qenë një vend i preferuar për shumë çifte, gjatë gjysmës së dytë të shekullit të 20-të.[1]


Në vitin 2005, me iniciativën e Albert Boghossian, Fondacioni Boghossian bëri rinovimin e parkut, në kuadër të projektit Boghossian Gardens. Në vitin 2010, statuja e poetit të shquar Armen Gevorg Emin -i dizenjuar nga skulptori Ashot Aramyan- ishte ngritur në park. Marshal Baghramyan (stacion nëntokësor) qëndron në këndin veriperëndimore të Parkut të të dashuruarve që nga viti 1981.

Fakte dhe shifra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

View from the park
  • Sipërfaqja totale: 1,6 hektar.
  • Zona e Gjelbër: 1,05 hektar.
  • Numri i drurëve: 370.
  • Sipërfaqja e ujit: 0,11 hektar.
  • Numri i ujëvarat: 4.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Parks in Yerevan". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 maj 2013. Marrë më 24 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)