Partia Socialiste e Maqedonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Partia Socialiste e Maqedonisë
Kryetar Ljubislav Ivanov-Dzingo
Viti i krijimit 22 shtator 1990
Shtypi demokracia socialiste
socializmi
Spektri politik Krahu i majtë
Pjesëmarrja ndërkombëtare Askund
Pjesëmarrja europiane Askund
Ngjyra zyrtare E kuqe dhe e verdhë
Faqja zyrtare e Internetit
www.spm.org.mk

Partia Socialiste e Maqedonisë (Maqedonisht: Социјалистичка партија на Македонија) është parti politikeMaqedoninë e Veriut. Partia u themelua më 22 shtator 1990. Kryetari i parë i partisë ishte Kiro Popovski dhe kryetari i tanishëm është Ljubislav Ivanov-Dzingo.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]