Jump to content

Pasta e dhëmbëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Photo with toothpaste from a tube of toothpaste being applied to the bristles of a toothbrush in the foreground
Pastë dhëmbësh nga një tub që aplikohet në një furçë dhëmbësh.

Pasta e dhëmbëve është një pastë ose krem dhëmbësh me xhel që përdoret me furçë dhëmbësh për të pastruar dhe ruajtur estetikën dhe shëndetin e dhëmbëve. Pasta e dhëmbëve përdoret për të promovuar higjienën orale: është një gërryes që ndihmon në heqjen e pllakës dentare dhe ushqimit nga dhëmbët, ndihmon në shtypjen e halitozës dhe jep përbërës aktivë (më së shpeshti fluor) për të ndihmuar në parandalimin e prishjes së dhëmbëve (kariesit dentar) dhe sëmundjes së mishrave të dhëmbëve (gingivitis).[1] Për shkak të dallimeve në përbërjen dhe përmbajtjen e fluorit, jo të gjitha pastat e dhëmbëve janë njësoj efektive në ruajtjen e shëndetit oral. Rënia e prishjes së dhëmbëve gjatë shekullit të 20-të i është atribuar futjes dhe përdorimit të rregullt të pastave të dhëmbëve që përmbajnë fluor në mbarë botën.[2][3] Sasi të mëdha të pastës së dhëmbëve të gëlltitur mund të jenë helmuese.[4] Ngjyrat e zakonshme për pastën e dhëmbëve përfshijnë të bardhën (ndonjëherë me vija me ngjyrë ose ngjyrë jeshile) dhe blu.

  1. ^ American Dental Association Description of Toothpaste"Toothpaste". 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Marthaler TM (2004). "Changes in dental caries 1953-2003". Caries Research. 38 (3): 173–81. doi:10.1159/000077752. PMID 15153686. S2CID 2229005. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Twetman S, Petersson L, Axelsson S, Dahlgren H, Holm AK, Källestål C, Lagerlöf F, Lingström P, Mejàre I, Nordenram G, Norlund A, Söder B (gusht 2004). "Caries-preventive effect of sodium fluoride mouthrinses: a systematic review of controlled clinical trials". Acta Odontologica Scandinavica. 62 (4): 223–30. doi:10.1080/00016350410001658. OCLC 1234655546. PMID 15513419. S2CID 33330873. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Toothpaste overdose". National Library of Medicine. National Institutes of Health. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)