Jump to content

Furça e dhëmbëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tre furça dhëmbësh plastike.

Furça e dhëmbëve është një mjet i higjienës orale që përdoret për të pastruar dhëmbët, mishrat dhe gjuhën. Ai përbëhet nga një kokë qimesh të grumbulluara fort, sipër të cilave mund të aplikohet pasta e dhëmbëve, e montuar në një dorezë që lehtëson pastrimin e zonave të vështirë për t'u arritur të gojës. Ato duhet të përdoren së bashku me diçka për t'u pastruar midis dhëmbëve ku nuk mund të arrijnë qimet e furçës së dhëmbëve - për shembull filli, shiriti ose furçat ndërdhëmbore.

Ato janë të disponueshme me tekstura, madhësi dhe forma të ndryshme qimesh. Shumica e dentistëve rekomandojnë përdorimin e një furçë dhëmbësh të butë pasi furçat e dhëmbëve me fije të forta mund të dëmtojnë smaltin e dhëmbëve dhe të irritojnë mishrat e dhëmbëve.[1]

Për shkak se shumë përbërës të zakonshëm dhe efektivë në pastën e dhëmbëve janë të dëmshëm nëse gëlltiten në doza të mëdha dhe në vend të kësaj duhet të pështyhen, larja e dhëmbëve më së shpeshti bëhet në një lavaman brenda kuzhinës ose banjës, ku furça mund të shpëlahet më pas për t'u hequr. çdo mbeturinë që mbetet dhe më pas thahet për të reduktuar kushtet ideale për rritjen e mikrobeve (dhe, nëse është një furçë dhëmbësh prej druri, edhe myku).

Disa furça dhëmbësh kanë doreza me bazë bimore, shpesh bambu. Megjithatë, shumë të tjera janë bërë prej plastike të lirë; furça të tilla përbëjnë një burim të rëndësishëm ndotjeje.[2] Mbi 1 miliard furça dhëmbësh hidhen në landfille çdo vit vetëm në Shtetet e Bashkuara.[3] Fijet zakonisht bëhen prej najloni (i cili, megjithëse nuk është i biodegradueshëm, siç është plastika, mund të riciklohet) ose nga viskoza bambuje.

  1. ^ "Oral Longevity," American Dental Association brochure (PDF), page 2 Arkivuar 2010-11-19 tek Wayback Machine Retrieved June 12, 2008
  2. ^ Cathy. "Green and Healthy Mouths- Toothbrushes". greenecoservices.com. Arkivuar nga origjinali më 2009-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "How your toothbrush became a part of the plastic crisis". Environment. 2019-06-14. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2019. Marrë më 2019-08-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)