Jump to content

Stomatologu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stomatologu
Profesioni
Sektorët e
aktivitetit
Kujdesi shëndetësor

Një Stomatolog i njohur edhe si Dentist apo Kirurg Dentar, është një profesionist i kujdesit shëndetësor i specializuar në stomatologji (diagnoza, parandalimi, menaxhimi dhe trajtimi i sëmundjeve dhe gjendjeve të zgavrës me gojë dhe aspekteve të tjera të kompleksit kraniofacial, duke përfshirë artikulacionin temporomandibular). Ekipi mbështetës i dentistit ndihmon në ofrimin e shërbimeve të shëndetit oral. Ekipi dentar përfshin asistentë dentarë, higjienistë dentarë, teknikë dentarë dhe nganjëherë terapistë dentarë.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgjegjësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rregulloret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e specialiteteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dentist", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-14, marrë më 2022-12-20