Patkoi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Patkonjët modernë zakonisht janë të punuar prej çeliku.

Patkoi është një prodhim i fabrikuar zakonisht prej metali, edhe pse ndonjëherë mund të punohet pjesërisht ose tërësisht prej materiale moderne sintetike, të dizajnuara për të mbrojtur një kalë dhe këmbën e tij. 

Historikisht dhe gjatë kohë është besuar në fuqinë mbrojtëse të patkoit të kalit. Mbahej si një hajmali ose talisman, pasi besohej se një patkua në derë sjell të mira dhe fat. Disa besojnë se patkoi duhet varur me skajet të kthyer lart, gjë që sipas tyre, kjo sjell fat të mirë, pasi ajo vepron si një enë magazinimi e fat të mirë. Të tjerët besojnë se patkoi duhet të varet me skajet e kthyera poshtë, pasi kjo do të sjellë fat njerëzve rreth tij.[1] 

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Luck and Horseshoes". Indepthinfo.com. Marrë më 19 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]