Patrikana e Pejës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Patriarkana e Pejës Manastiri është një grup i kishave në domaku Pejë, pranë Pejës Bistrica, dhe hyrja e Rugovsku grykës. Patriarkana e Pejës është një nga monumentet kryesore të kaluarën serbe. Ajo është e vendosur për shekuj selinë e kryepeshkopët serbe dhe patriarkët. Që nga themelimi i saj në 13 Shekulli, Patriarkana është një tubim i teologëve mësuar, shkrimtarë të talentuar i shkëlqyer dhe artistë dhe të gjithë ata që janë në provat e saj të majtë e zell të tyre. Prandaj, është tani jo vetëm kryeqytetin e kishave të vjetra serbe, por edhe një vend ku ju mbani trashëgimi e rëndësishme artistike.

UNESCO shpalli Patriarkana e Pejës manastirit për pozitën e 13-të trashëgimisë kulturore botërore Korrik 2006.

Kompleksi i kishave të manastirit në fund të nëntorit 2008. Kuqe pikturuar, si kisha e manastirit në Zica, duke shkaktuar reagime të dhunshme në qarqet profesionale, si në mesin e atyre që dënojnë këtë akt, dhe ato që justifikojnë atë.

Me 13 korrik 2003 Patrikana e Pejës u vendos nga UNESCO në listën e pasurive të mbrojtura botërore.

Commons-logo.svg
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Patrikana e Pejës.

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]