Paul Ulrich Villard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paul Ulrich Villard

Paul Ulrich Villard (28 shtator 1860 - 13 janar 1934) ishte një kimist dhe fizikant francez. Ai zbuloi rrezet gama në vitin 1900 ndërsa studionte rrezatimin që buron nga radiumi.

Ai do të mbante një pozicion laboratori në Ecole Normale Supérieure deri në pensionimin e tij. Në kohën kur ai zbuloi ato që ne tani i quajmë rrezet gama, Villard po punonte në departamentin e kimisë të École Normale Supérieure rue d'Ulm, Paris.

Villard gjithashtu vlerësohet me zbulimin e hidratit të argonit. Ai e kaloi pjesën e hershme të karrierës së tij (1888-1896) duke u përqëndruar në komponime të ngjashme me presion të lartë.

Villard kaloi shumë kohë në përsosjen e metodave më të sigurta dhe më të sakta të dozimetrisë së rrezatimit, e cila ishte bërë shumë e mprehtë deri në atë kohë (zakonisht duke vlerësuar cilësinë e figurës së dorës së eksperimentuesit të prodhuar në një pjatë fotografike). Në vitin 1908, Villard filloi përdorimin e një dhome jonizuese për dozimetrinë e rrezatimit jonizues. Ai përcaktoi një njësi të kermës e cila më vonë u riemërua rëntgen.[1] Kur Villard doli në pension, ai u largua nga Parisi. Ai vdiq në Bayonne, Francë, në moshën 73 vjet.

Zbulimi i rrezeve gama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Villard hetoi rrezatimin nga kripërat e radiumit që shpëtuan nga një hapje e ngushtë në një enë të mbrojtur mbi një pllakë fotografike, përmes një shtrese të hollë plumbi, që dihej se ndalonte rrezet alfa. Ai ishte në gjendje të tregonte se rrezatimi i mbetur përbëhej nga një lloj rrezesh të dytë dhe të tretë. Njëri prej tyre u devijua nga një fushë magnetike dhe mund të identifikohej me rrezet betaRutherford. Lloji i fundit ishte një lloj rrezatimi shumë depërtues i cili nuk ishte identifikuar më parë ...

Villard ishte një njeri modest dhe ai nuk sugjeroi një emër specifik për llojin e rrezatimit që kishte zbuluar. Në vitin 1903, ishte Ernest Rutherford ai që propozoi të quante rrezet e Villard rrezet gama sepse ato ishin shumë më depërtuese sesa rrezet alfa dhe beta të cilat ai vetë tashmë i kishte diferencuar dhe emëruar (në vitin 1899) mbi bazën e fuqive të tyre depërtuese.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Clarke, R.H.; J. Valentin (2009). "The History of ICRP and the Evolution of its Policies" (PDF). Annals of the ICRP. ICRP Publication 109. 39 (1): 75–110. doi:10.1016/j.icrp.2009.07.009. Marrë më 12 maj 2012. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)