Pedro III i Portugalisë (1717-1786)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peter III
Portret nga Vieira Lusitano, rr. 1760-70.
Mbreti i Portugalisë (jure uxoris)
Mbretërimi24 shkurt 1777 – 25 maj 1786
ParaardhësJosé I de Portugal
PasardhësMaria I
Bashkë-monarkëMaria I
BashkëshorteMaria I e Portugalisë (m. 1760)
Fëmijë
ShtëpiaBraganza
I atiJohn V i Portugalisë
E ëmaMaria Anna e Austrisë
U lind5 korrik 1717
Lisbona, Portugali
Vdiq25 maj 1786 (68 vjet)
Queluz, Portugali
VarrimiPanteoni i Braganzas

Dom Peter III (5 korrik 1717 – 25 maj 1786), i mbiquajtur Ndërtuesi, ishte Mbreti i Portugalisë nga 24 shkurt 1777 deri në vdekjen e tij në 1786 si bashkësundimtar i gruas dhe mbesës së tij, Mbretëreshës Dona Maria I.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pedro lindi në orën 12:00 të mesditës më 5 korrik 1717 në Pallatin RibeiraLisbonë, Portugali.[2] Ai u pagëzua më 29 gusht dhe iu dha emri Pedro Clemente Francisco José António.[3] Prindërit e tij ishin Mbreti João V dhe gruaja e tij Maria Ana e Austrisë.[2] Pedro ishte një vëlla më i vogël i Joseph I të Portugalisë. Gjyshërit e tyre nga nëna ishin Leopold I, Perandori i Shenjtë Romak dhe Eleonore Magdalena e Neuburgut, motra e mbretëreshës Maria Sofia të Portugalisë.

Sundimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pedro u martua me mbesën e tij Maria, Princeshën e Brazilit, në vitin 1760, në të cilën kohë ajo ishte trashëgimtarja e supozuar e fronit të mbajtur në atë kohë nga vëllai i tij José I. Sipas zakonit, Pedro u bë kështu mbret i Portugalisë në të drejtën e gruas së tij, pasi lindja e fëmijës së parë të lindur. Ata kishin gjashtë fëmijë, nga të cilët djali më i madh i mbijetuar pasoi Maria si João VI pas vdekjes së saj në vitin 1816.

Pedro nuk bëri asnjë përpjekje për të marrë pjesë në punët e qeverisë, duke kaluar kohën e tij në gjueti ose në ushtrime fetare.

Ai gjithashtu mbrojti fisnikërinë e lartë të Portugalisë dhe sponsorizoi peticionet e të akuzuarve në çështjen Távora, rehabilitimi i të cilëve ishte objekt i padive të reja, në të cilat trashëgimtarët kërkuan kthimin e pronave të tyre të konfiskuara.

Pjetri III ishte mesatarisht miqësor ndaj jezuitëve, të cilët ishin dëbuar nga Portugalia dhe perandoria e saj përtejdetit më 1759, kryesisht me urdhër të Markezit të Pombal. Peter III kishte marrë disa nga arsimimi i tij i hershëm nga jezuitët, duke e shpjeguar këtë. Dashuria e tij kishte pak efekt; Papa Klementi XIV urdhëroi që jezuitët të shtypeshin në të gjithë Evropën në vitin 1773.

Martesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çifti u martua më 6 qershor 1760. Në kohën e martesës së tyre, Maria ishte 25 vjeç dhe Pedro 42. Pavarësisht diferencës në moshë, çifti pati një martesë të lumtur. Peter u bë automatikisht bashkëmonark (si Pedro III i Portugalisë) kur Maria u ngjit në fron, pasi një fëmijë kishte lindur tashmë nga martesa e tyre. Çifti kishte gjashtë fëmijë dhe një fëmijë të vdekur.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ David Birmingham A Concise History of Portugal 2003 Page 205 "Pedro III 1777-86"
  2. ^ a b Sousa 1741, Vol VIII, f. 369.
  3. ^ Sousa 1741, Vol VIII, f. 370.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sousa, António Caetano de. História genealógica da Casa Real portuguesa (në portugalisht). Vëll. VIII. Lisbon: Silviana.
Titujt udhëheqës
Parardhësi 
Joseph I
Mbreti i Portugalisë
24 shkurt 1777 – 25 maj 1786
with Maria I
Pasardhësi 
Maria I
as sole monarch
Portuguese royalty
Parardhësi 
Francisco
Lord of the Shtëpia e Infantado
Duke of Beja

5 korrik 1717 – 6 korrik 1760
Pasardhësi 
João