Jump to content

Peggy Carter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Page Stampa:Comics infobox sec/styles.css has no content.

Peggy Carter
Informacioni i publikimit
BotuesiMarvel Comics
Paraqitja e parëTales of Suspense #75 (March 1966; unnamed and obscured)
Tales of Suspense #77 (May 1966; unnamed)
Captain America (comic book) #162 (March 1973; as Peggy Carter)
Krijuar ngaStan Lee (writer)
Jack Kirby (artist)
Informacioni në histori
Full nameMargaret Elizabeth "Peggy" Carter
Team affiliations
Personazhi mbështetës iKapiten Amerika
Pseudonimet e dukshmeDryad, Agent 13
FuqitëArtiste e aftë luftarake dhe luftëtare dorë më dorë, gjuajtëse dhe taktikiste

Margaret Elizabeth "Peggy" Carter (lindi më 9 prill 1921) është një personazh imagjinar që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga Marvel Comics. Ajo zakonisht përshkruhet si një personazhe mbështetëse në librat që shfaqin Kapiten Amerikën. Krijuar nga shkrimtari Stan Lee dhe artisti Jack Kirby, ajo debutoi, pa emër, në Tales of Suspense #75 si e dashura e Steve Rogers në sekuencat flashback. Më vonë ajo do të njihej më mirë si një e afërme e Sharon Carter.

Hayley Atwell portretizoi personazhin në disa projekte të Marvel Cinematic Universe nga 2011 deri në 2019, duke përfshirë filma, një film të shkurtër dhe seri televizive, përpara se të luante versione alternative të personazhit të njohur si Kapitene Carter në serialin e animuar What If...? (2021–tani) dhe filmi Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022), me versionin e librit komik të personazhit që u ridizajnua më pas pas Atwell.