Peshku helmues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peshku më helmues i njohur është peshku i gurit në gumë. Është një grabitqar në pritë që pret i kamufluar në fund.

Peshqit helmues janë specie peshqish që prodhojnë përzierje të forta toksinash të dëmshme për njerëzit (të quajtur helm) të cilat ata i japin qëllimisht me anë të një pickimi, thumbimi ose therje, duke rezultuar në një helmim. Në kontrast, peshqit helmues prodhojnë gjithashtu një toksinë të fortë, por ata nuk kafshojnë, thumbojnë ose therojnë për të shpërndarë toksina, përkundrazi janë helmues për t'u ngrënë sepse sistemi tretës i njeriut nuk e shpërbën toksinën që përmbajnë në trupin e tyre. Peshqit helmues nuk shkaktojnë domosdoshmërisht helmim nëse hahen, pasi sistemi tretës shpesh shpërbën helmin.[1]

Ekzistojnë të paktën 1200 lloje peshqish helmues,[2][3] me vetëm mustakët që mund të kontribuojnë në 250-625 lloje në këtë total. Numri i mëparshëm përbën dy të tretat e popullatës së kurrizorëve helmues.[4] Ka më shumë peshq helmues se gjarpërinj helmues dhe në të vërtetë më shumë se totali i të gjithë kurrizorëve të tjerë helmues.[5] Peshqit helmues gjenden pothuajse në të gjitha habitatet në mbarë botën, por kryesisht në ujërat tropikale. Takimet me këto specie lëndojnë mbi 50,000 njerëz çdo vit.[6]

Peshqit helmues mbajnë helmin e tyre në gjëndrat e helmit dhe përdorin sisteme të ndryshme shpërndarjeje, të tilla si gjemba ose pendë të mprehta, gjemba, thumba dhe këpurdha. Sistemi më i zakonshëm i shpërndarjes së helmit është nëpërmjet shtyllave kurrizore dorsal. Peshqit helmues priren të jenë ose shumë të dukshëm, duke përdorur ngjyra të ndezura për të dekurajuar grabitqarët që t'i sulmojnë ata, ose të kamufluar me mjeshtëri dhe ndoshta të varrosur në rërë. Përveç vlerës së përmirësimit të vetë-mbrojtjes ose aftësisë për të vrarë gjahun, helmi ndihmon peshqit që banojnë në fund duke vrarë bakteret që përndryshe mund të pushtojnë lëkurën e tyre. Pak nga këto helme janë studiuar. Ato janë një burim ende për t'u shfrytëzuar për kërkimin biologjik për të gjetur barna me përdorime mjekësore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Poisonous vs. Venomous fish: What’s the difference? Arkivuar 30 tetor 2009 tek Wayback Machine Reef Biosearch. Retrieved 17 July 2009.
  2. ^ Smith WL and Wheeler WC (2006) "Venom Evolution Widespread in Fishes: A Phylogenetic Road Map for the Bioprospecting of Piscine Venoms" Journal of Heredity 97 (3):206-217.
  3. ^ Grady, Denise Venom Runs Thick in Fish Families, Researchers Learn New York Times 22 August 2006.
  4. ^ Sivan, Gisha (2009). "Fish venom: pharmacological features and biological significance". Fish and Fisheries (në anglisht). 10 (2): 159–172. Bibcode:2009AqFF...10..159S. doi:10.1111/j.1467-2979.2008.00309.x. ISSN 1467-2979.
  5. ^ Smith WL and Wheeler WC (2006) "Venom Evolution Widespread in Fishes: A Phylogenetic Road Map for the Bioprospecting of Piscine Venoms" Journal of Heredity 97 (3):206-217.
  6. ^ Britt, Robert Roy (22 gusht 2006). "Venomous Fish Outnumber Snakes". LiveScience. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)