Petra Marčinko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Petra Marčinko Kjo është biografia e një tenisti
Kombësia Kroacia Kroacia
Datëlindja (2005-12-04) 4 dhjetor 2005 (18 vjeç)
Vendlindja Zagreb, Kroacia
Gjatësia {{{Gjatësia}}}
Pesha {{{Pesha}}}
Fillimi i karrierës 2022
I vetëm
Fitore/humbje {{{Fitore/humbje_vetëm}}}
Tituj {{{Tituj_vetëm}}}
Renditja më e lartë {{{Renditja_vetëm}}}
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian Open {{{australian_resultat}}}
French Open {{{french_resultat}}}
Wimbledon {{{wimbledon_resultat}}}
US Open {{{usopen_resultat}}}
Në çift
Fitore/humbje {{{Fitore/humbje_çift}}}
Tituj {{{Tituj_çift}}}
Renditja më e lartë {{{Renditja_çift}}}
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open {{{australian_resultat_çift}}}
French Open {{{french_resultat_çift}}}
Wimbledon {{{wimbledon_resultat_çift}}}
US Open {{{usopen_resultat_çift}}}

Petra Marčinko (l. 4 dhjetor 2005, Zagreb, Kroacia) është një tenist kroat.

Marčinko ka një renditje të lartë në karrierë në WTA prej 307 në teke, e arritur më 11 korrik 2022 dhe 939 në dyshe, e vendosur më 11 prill 2022. Marčinko ka fituar nëntë tituj teke në ITF Junior Circuit, si dhe shtatë tituj në dyshe. Ajo arriti renditjen e saj të lartë në karrierë në ITF Junior të Nr. 1 më 13 dhjetor 2021. Në dhjetor 2021, Marçinko përfundoi një rritje të jashtëzakonshme të sezonit të fundit si fitore teke dhe dyshe në kampionatin prestigjioz të tenisit për të rinjtë Orange Bowl e pa atë të ngjitej nëntë vende për të përfunduar si numri 1 i botës për të rinjtë në fund të vitit. Në fillim të vitit 2022, Marčinko fitoi titullin e saj të parë Grand Slam për junior në Australian Open, duke mundur Sofia Costoulas në sete të drejtpërdrejta.