Philippe Chinard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Philippe Chinard (1205 - 1266) ka qene një fisnik francez, admiral dhe guvernator i Manfred of Sicily. Mbasi arriti te kape disa vende ne Shqipëri, Philipi u emërua guvernator i përgjithshëm i Manfredit për këto zotërime. Initially based in Korfuzi, Chinard zhvendos selinë e tij për në Kanina, then the dominant center of the Vlorë region, ku ai u martua me një të afërm të Michael II Komnenos Doukas.

Me të dëgjuar lajmin e vdekjes së Manfredit në beteja e Beneventos, Michael II komplotoi dhe arriti të vriste Philippe Chinard, me ndihmën e gruas së Chinardit, por ai nuk arriti të kapte zotërimet e Manfredit.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Anamali, Skënder; Prifti (2002) (in Albanian). Historia e popullit shqiptar në katër vëllime. Botimet Toena. ISBN 99927-1-622-3 p. 205-206
  2. ^ Revue des études byzantines, Volumes 61-62 Author Institut français des études byzantines Publisher Institut français d'études byzantines., 2003 p.232