Kaninë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kanina e Vlores)
Shko te: navigacion, kërko
Kanina
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Vlorës
Rrethi: Rrethi i Vlorës
Komuna: Komuna Qendër (Vlorë)
Targat e automjeteve: VL
Përdorimi i stampës

Kanina është një fshatkomunën Qendërrrethin e VlorësShqipërisë.

Gërmimet arkeologjike e dëshmojnë si vendbanim që në gjysmën e parë të mijëvjeçarit të fundit p.e.s. Në shek.IV p.e.s. u shndërrua në qytet të fortifikuar me mure. Brenda kështjellës së Kaninës janë zbuluar rrënoja banesash, rrugë me kalldrëm, sterra uji etj.

E vijoi jetën si kështjellë dhe qytet mesjetar mbi bazën antike duke u rindërtuar disa herë. Emri i Kaninës përmendet për herë të parë në shek.XI. Për shkak të pozitës së saj strategjike, ajo u gjet shpesh herë e përfshirë në ngjarjet e mëdha luftarake të kohës.

Që nga shek.XIII Kanina përmendet si seli e një peshkopate të rëndësishme. Emri i Kaninës deri në shek.XV del gjithmonë i bashkuar me Vlorën.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]