Phoebe Cates

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Phoebe Cates në Edicionin e 81 Academy Awards


Phoebe Belle Cates ( New York 16 korrik, 1963) është një aktore amerikane . Ajo gëzoi popullaritet të papritur në vitin 1982 në sajë të filmit kult Paradise dhe Fast Times në adhurim Ridgemont , sidomos në sajë në skenën ku mbeti gjysëm nudo sipër. Në kohën e filmit aktorja ishte vetëm 19 vjeç , por më vonë pohoi se ajo ishte argëtuar shumë për të xhiruar atë skenë. Në të njëjtën kohë ka punuar në një tjetër film , Xhennet , që pasoi dy vjet Blue Lagoon , e cila ishte frymëzuar në mënyrë të qartë . Nga ana tjetër , në krahasim me jetën modeste e Blue Laguna Brooke Shields , Phoebe Cates tregoi shumë lakuriqësinë me të njëjtin sukses. Në filmin Parajsa Cates gjithashtu luajti temën kryesore muzikore , në testin e saj të parë si një këngëtare .

Cates ka luajtur rolin kryesor në film dhe Gremlins Gremlins 2 , dhe komeditë e tjera që kanë për qëllim një audiencë adoleshente , por që nuk e ka arritur suksesin e punës së saj të mëparshme . Ajo u zgjodh edhe për të luajtur rolin e bijës së Steve Martin në Babain e nuses xhirim të vitit 1991 , por u detyrua të heqë dorë nga një pjesë e filmit sepse ishte shtatzënë.

Në vitin 1989 , në fakt , Cates ishte e martuar me aktorin fitues i çmimit Oskar Kevin Kline , i cili i dha asaj tre fëmijë: Owen ka lindur në vitin 1991 në fakt , Greta Belle në vitin 1994 dhe në vitin 2005 dy bashkëshortët të punojnë së bashku në filmin 1994 Princesha Caraboo Owen dhe Greta gjithashtu u shfaq në Anniversary Party si aktore 2001: kjo është historia gjysmë- biografike e një aktoreje që në pension të jetë një kohë të plotë mama. Në film , me regji të Alan Cumming , edhe yjet Jennifer Jason Leigh , shoku më i mirë i Cates për disa vjet. Në vitin 2005 , Phoebe Cates hapi një Boutique quajtur Blue Tree në Madison Avenue në Nju Jork.


Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cates dhe Kevin Kline pas një party tek 1989 Academy Awards
Year Film Role Notes
1982 Paradise Sarah
1982 Fast Times at Ridgemont High Linda Barrett
1983 Private School Christine Ramsey
1983 Baby Sister Annie Burroughs TV movie
1984 Gremlins Kate Beringer
1984 Lace Elizabeth 'Lili' Lace Miniseries
1985 Lace II Elizabeth 'Lili' Lace Miniseries
1987 Date with an Angel Patricia "Patty" Winston
1988 Bright Lights, Big City Amanda Conway
1989 Shag Carson McBride
1989 Heart of Dixie Aiken Reed
1990 I Love You to Death Joey's Girl at Disco Uncredited
1990 Gremlins 2: The New Batch Kate Beringer
1991 Drop Dead Fred Elizabeth 'Lizzie' Cronin
1993 Bodies, Rest & Motion Carol
1994 Princess Caraboo Princess Caraboo/Mary Baker
2001 The Anniversary Party Sophia Gold