Jump to content

Pica Margarita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pica Margerita

Pica Margerita (napolitanisht: Pizza Margherita) është një pica tipike napolitane, e bërë me domate San Marzano, djathë mozzarella, borzilok të freskët, kripë dhe vaj gatimi. Tradicionalisht, ajo është bërë me fior di latte (mozzarella e qumështit të lopës) sesa me mozzarella bualli.[1]

Një traditë thotë se Raffaele Esposito, një pronar i një picerie, shpiku një pjatë të quajtur "Pizza Margherita" në qershor 1889 për nder të Mbretëreshës së Italisë, Margherita i Savoy dhe bashkimit italian pasi që domatja (e kuqe), mozzarella (e bardhë) dhe borziloku (e gjelbër) përfaqësojnë flamurin e Italisë.[2]

Sidoqoftë një picë me të njëjtin lloj ishte prezent në Napoli mes viteve 1796 dhe 1810,[3] edhe pse nuk kishte emrin "Margherita". Në vitin 1866 Francesco De Bourcard, duke shkruar për traditat e Napolit, përshkroi majën e picave më të përdorura në atë kohë, përfshinte ato që quheshin sot pizza marinara, pizza margherita dhe calzone:

Pizat më të zakonshme, të quajtura coll'aglio e l'olio (me hudhër dhe vaj), përgatitur me vaj, dhe atje mbi të është përhapur, si dhe kripë, karafilët e origanumit dhe të hudhrës copëtohen minutisht. Të tjerët janë të mbuluar me djathë të grirë dhe të veshur me dhjamë derri, dhe më pas vendosin disa gjethe borziloku. Mbi të parat shpesh shtohet disa peshq të detit; dhe pastaj disa feta të holla mozzarella. Ndonjëherë ata përdorin feta Prosciutto, domate, arselle, etj .... Ndonjëherë paloset brumi mbi vetvete dhe formon atë që quhet calzone..

—  Francesco De Bourcard, Usi e costumi di Napoli e contorni descritti e dipinti (1866), Vol. II, p. 124[4]
  1. ^ "Mozzarella vs fiordilatte. La pizza non può più raccontarti una bufala" (në italisht).
  2. ^ Arturo Iengo (2008). Cucina Napoletana: 100 Recipes from Italy's Most Vibrant City (në anglisht). New Holland Publishers. fq. 126. ISBN 1-84537-989-6. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2018. Marrë më 11 janar 2020.
  3. ^ Angelo Forgione (2013). Made in Naples (në anglisht). Magenes. fq. 195. ISBN 978-88-6649-039-5.
  4. ^ Francesco De Bourcard. Usi e costumi di Napoli e contorni descritti e dipinti (në italisht). Vëll. II. fq. 124.