Pikëllimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një familje mban zi gjatë një funerali në varrezat e Luanit gjatë Rrethimit të Sarajevës në 1992.

Pikëllimi është përgjigja ndaj humbjes, veçanërisht ndaj humbjes së dikujt ose ndonjë gjallese që ka vdekur, ndaj së cilës u krijua një lidhje ose dashuri. Edhe pse konvencionalisht i fokusuar në reagimin emocional ndaj humbjes, pikëllimi ka edhe dimensione fizike, njohëse, të sjelljes, sociale, kulturore, shpirtërore dhe filozofike. Ndërsa termat shpesh përdoren në mënyrë të ndërsjellë, humbja i referohet gjendjes së humbjes, ndërsa pikëllimi është reagimi ndaj asaj humbje.

Dhimbja e lidhur me vdekjen është e njohur për shumicën e njerëzve, por individët pikëllohen për shkak të një sërë humbjesh gjatë gjithë jetës së tyre, si papunësia, shëndeti i keq ose përfundimi i një marrëdhënieje.[1] Humbja mund të kategorizohet si fizike ose abstrakte; Humbja fizike lidhet me diçka që individi mund ta prekë ose masë, si humbja e bashkëshortit përmes vdekjes, ndërsa llojet e tjera të humbjes janë më abstrakte,[2] ndoshta që lidhen me aspekte të ndërveprimeve sociale të një personi.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Grief". Hospice Foundation of America. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2012. Marrë më 20 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rando, Therese A. (1991). How to go on living when someone you love dies. Random House Publishing. ISBN 978-0553352696. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Stampa:Page needed
  3. ^ Therese A. Rando, P. (1991). How To Go On Living When Someone You Love Dies. Lexington Books.Stampa:Page needed