Jump to content

Pika (One Piece)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pika (ピーカ) është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece krijuar nga Eiichiro Oda. Ai është një nga tre oficerët ekzekutiv të Ekuipazhit të Doflamingos. Ai okupon vendin e maçit në Familjen Donquixote dhe është udhëheqës i ushtrisë së Pikës.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pika duket të jetë një individ i qetë, ndoshta për shkak të zërit të tij të habitshëm të lartë për madhësinë e tij. Ai është jashtëzakonisht i ndjeshëm në lidhje me zërin e tij dhe në rast se ai flet dhe të tjerët tallen me të, ai bëhet jashtëzakonisht i mërzitur, duke shkuar aq larg sa të vrasë brutalisht personin.

Ai tregohet besnik ndaj Doflamingos, ai u largua nga beteja me Zoron për ta mbrojtur Doflamingon. Ai gjithashtu konsideron ekuipazhin e tij si familje të tij dhe vret çdo armik që i kërcënon ata.

Ai poashtu është arrogant duke menduar se Zoro nuk mund ta pres atë pasi trupi i tij është me Haki (Ambicie), kjo bëri që Pika ta nënvlerësoj Zoron duke u mposhtur me Ambicien e vet.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak të madhësisë së tij të madhe, Pika është jashtëzakonisht i fortë. Para se të vriste njerëzit e tij për shkak që qeshnin me zërin e tij, Baby 5 ndërhyri dhe gjuajti vet duke thënë se ai do të kishte shkatërruar trupin e tij. Në anime, një Picka nëntë vjeçar u shfaq duke hequr dy burra përpara se t'i përplasnin njëri-tjetrit. Pika është gjithashtu i aftë të ngrejë katanën e tij gjigande që është më e madhe se ai, i aftë për ta përdorur atë pa ndonjë vështirësi kur ai ishte gati të godiste Luffy me të ose gjatë luftës së tij me Zoron. Edhe pse i plagosur, Pika arriti të mbijetojë një rënie të gjatë nga ajri që sapo e la atë të pavetëdijshëm.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pika hëngri frutat e gurit, një lloj i Paramecia që e lejon atë të asimiloj me çdo gur që ai bën kontaktë. Ai mund të shndërrohet në formë të golemit. Sipas Violës, Pika nuk është vetëm “njeriu i gurit”, por “njeri i asimiluar në gur” duke manipuluar çdo gur që ai bën kontaktë.

Për më tepër, ai mund të lëvizë rreth mjedisit sipas dëshirës dhe ta bëjë këtë me shpejtësi të jashtëzakonshme, pavarësisht lartësisë së tij masive, muskujve, madhësisë dhe ndërtimit. Së fundi, aftësia e tij i jep atij armë shtesë: domethënë, mjedisi i tij përkatës sipas vullnetit.

Si të gjithë ishullin e Dressrosës është hedhur në gur, ai mund edhe të zhvendosë të gjithë gjeografinë e ishullit dhe të bëhet një golem me përmasa të jashtëzakonshme.

Haki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pika mund të përdorë Ambicien e Armatimit, me këtë ai mund ta vesh trupin e tij ngjajshëm me Vergon dhe merr ngjyrë vjollce.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tridhjetë vite më parë, Pika kur ishte nëntë vjeçar, u shoqërua me Doflamingon, Trebolin, Diamante dhe Vergon. Grupi u habiten me Ambicien e Pushtimit të Doflamingos dhe vendosën që Doflamingon ta bëjnë udhëheqës të tij dhe trajnuan atë që në të ardhmen të bëhet Mbret i Piratëve. Përkushtimi i tyre për të ishte i tillë që ata do të vrisnin çdonjërin që do të sulmonin Doflamingon edhe në mënyrën më të vogël, duke shkuar deri në djegien e një qyteti të tërë për të patur trotuar të dobët që bënin Doflamingon të udhëtoj.

Pika ishte një oficer në Ekuipazhin Donquixote para se Law t'i bashkohet ekuipazhit gjashtëmbëdhjetë vjet më parë. Buffalo dikur e bënte shaka me zërin e Pikës dhe u torturua si rezultat. Në Spider Miles, Pika është parë të ketë një vakt me anëtarët e tjerë të "familjes" së Doflamingos pasi Law u bashkua rreth një javë. Ekuipazhi më pas mësoi se Law ishte i sëmurë me Sindromin Lead Amber.[1]

Pasi Law u bë një anëtar zyrtar i ekuipazhit, Piratët Donquixote përhapin ndikimin e tyre ndërsa udhëtuan për në Grand Line. Ata morën pjesë në aktivitete të ndryshme të tilla si plaçkitje, bërja e marrëveshjeve të biznesit etj.

Një ditë, Corazon papritmas u largua nga ekuipazhi dhe mori Law me të. Gjashtë muaj më vonë, Pika pati një takim me Diamante, Trebol dhe Doflamingo. Ata vunë re se marinsat nuk po i gjurmonin ata gjatë mungesës së Corazon dhe shprehën dyshimin e tyre. Ekuipazhi gjithashtu bëri plane për të vjedhur Ope Ope no Mi (fruti i operacionit) gjatë një tregtie që do të ndodhte në ishullin Rubeck. Ata gjithashtu planifikuan të takoheshin me Corazon në Ishullin Swallow tri ditë para shkëmbimit.

Ekuipazhi më vonë mbërriti në Ishullin Minion ku ishte baza e piratëve që kishin Ope Ope no Mi. Menjëherë pas mbërritjes së tyre, ata u informuan për tradhtinë e Corazon nga Vergo.

Ndërsa Doflamingo mbulonte një pjesë të ishullit në kafazin e tij prej telave, Piratët Donquixote bastisën dhe plaçkitën strofullën e Piratëve së Barrels. Kur ata gjetën Corazon, ata sulmuan atë deri sa arriti Doflamingo. Buffalo dhe Baby 5 më vonë njoftuan Doflamingon se marinsat të stacionuara në ishull morën kujdestarinë për një djalë. Duke menduar se djali mund të jetë Law, Piratët Donquixote lanë Corazon të vdekur dhe u përgatitën të nisen. Para se të largoheshin nga ishulli, ata u gjendën nën zjarr nga skuadra e Tsurus.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në japonisht, Pika dublohet nga Yūji Mitsuya.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Si të gjithë oficerët tjerë, emri i tij bazohet në një nga katër ngjyrat e letrës.
    • Pica (shqiptohet: Pika) është fjalë ruse dhe katalanase që do të thotë “maçi”.
  • Pika ka ngjajshmëri me Anteun, një figurë në mitologjinë greke, pasi të dy janë të pamposhtur përderisa janë në kontaktë me tokën dhe të dy u mposhtën në ajër.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli Kapitulli 762 dhe epizodi 701