Pilot Station, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pilot Station, Alaska
Anglisht : Pilot Station
qytet
Vendndodhja
Pilot Station, Alaska is located in SHBA Alaska
Pilot Station, Alaska
Pilot Station, Alaska

Koordinatat: 61°56′10″V 162°53′0″P / 61.93611°V 162.88333°P / 61.93611; -162.88333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Wade Hampton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.9 km2
 •  tokësore 4.4 km2
 •  ujore 1.5 km2
Lartësia 10 m (m.n.d.)
Popullsia 596 banorë (2007)
Dendësia 125.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi October 6, 1969[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99650
Prefiksi 907
Koordinatat 61° 56′ 10″ Veri

162° 53′ 0″ Perëndim

Pilot Station, Alaska (Pilot Station) është një qytet në qarkun Wade Hamptonshtetit federal Alaska, SHBA. Në Pilot Station, Alaska jetojnë 596 banorë (2007)[2], dhe dendësia e popullisë është 125.9 banor/km2 (326.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 5.9 km2 (2.3 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 10 m (33 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 66. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pilot Station, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale