Jump to content

Plakat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Plakat e marsit ose të prillit është shprehje e besimeve popullore lidhur me tri ditëve të ftohta në fund të marsit ose në fillim të prillit. Këto tri ditë lidhen me një plakë, e cila duke pandehur se kishte ikur dimri e shau marsin(Plaka- Mars o Mars ske ca me mba, ma hangsh m.. se dimer ska ma. Marsi- O shkurt o im vella, mi jep tre ditë hua ta ngrij plaken me cka ka), dhe për këtë arsye marsi e ngriu në vend dhe prandaj shkurti ka 3 dit mangut. Akoma sot ne malin e maranaj, sipas gojedhenave, ndodhet nje formim guror ne formen e nje plake me gjithe bagetit e saj.

[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Podgorica, Fadil (2004). Fjalor etnofolklorik. Shkodër: Camaj-Pipa. fq. 337.