Plasë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Plasa
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Korçës
Rrethi: Rrethi i Korçës
Komuna: Komuna Pojan
Targat e automjeteve: KO
Përdorimi i stampës

Plasa është një fshatkomunën Pojanrrethin e KorçësShqipërisë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në enciklopedinë e tij, Sami Frashëri e përshkruan:[1]

Është një fshat i madh në nënprefekturën e Korçësprovincës së Manastirit, në Shqipëri. Ndodhet 12 km në verilindje të Korçës, në anën e majtë të lumit Devoll. Është vendbanimi i një familjeje bejlerësh, që i ka dhënë shtetit osman një varg vezirësh. Ismail pashë Plasa është njëri nga kjo familje. Pallati i familjes së përmendur ka qenë shumë i madh dhe i bukur, rrënojat e të cilit gjenden edhe tani aty. Edhe familja e rëndësishme Pojani, ku bën pjesë Mustafa pashë Gjiriti, ka pasur lidhje gjinie dhe marrëdhënie me këtë familje.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Frashëri, Sami (2002). Shqipëria dhe shqiptarët: Materiali nxjerrë nga "Diksionieri historik e gjeografik". Tiranë: Dajti 2000. f. 136. ISBN 9789992772027. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)