Jump to content

Pleqëria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pleqëria (krah. Pleqnia) - natyrore është pjesa e fundit e zhillimit të qënieve të gjalla. Tek njerëzit vije me braktisjen e disa veriprimeve përgjegjëse për zhvillimin e prodhuesve të hormoneve përgjegjëse për ndryshime. Sistemi skeletor dobësohet ndërsa eshtërat bëhen më të thyeshëm, yndyra nënlëkurore zhduket, lëkura rrudhet, pjesët e brendshme të trupit nuk mund të punojnë si përpara. Forca fizike e trupit dhe ajo mendore zvogëlohet (shenjat e pleqnisë). Edhe ndryshime tjera shpirtnore mund të paraqiten. Fusha akademike e cila merret me studimin e pleqnisë në shkencë quhet gjerontologji ndërsa ajo e cila merret me kujdesin dhe edukimin e njerëzve në moshën e pleqërisë quhet gjerontogogji (pedagogjia gjerontologjike). Mësimet e nxjerra nga studimet e këtyre shkencave shërbejnë për mbajtjen e shëndetit dhe parandalimin e dëmit të pleqnisë dhe sëmundjeve të ndryshme. Shikuar nga këndëvështrimi biologjik pleqëria është proces i vazhdueshëm që përcjellë organizmin e gjallë gjatë zhvillimit të tij në jetë. [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pleqëria – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 • Brody, Elaine M. (2010). "On Being Very, Very Old: An Insider's Perspective". The Gerontologist. 50 (1): 2–10. doi:10.1093/geront/gnp143. PMID 20071402. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Milton Crum, "I'm Old" at Association of Hospice & Palliative Care Chaplains or at The Center for Spiritual Resources, http://thecsr.org/resource-directory/im-old-an-essay-on-aging-by-milton-crum/#sthash.e87C5Jyc.dpuf Arkivuar 10 qershor 2015 tek Wayback Machine.
 • Laura Carstensen – research at Stanford university's Life-span Development Laboratory, and Stanford Center on Longevity Arkivuar 25 gusht 2019 tek Wayback Machine.
 • Milton Crum, "I'm Frail" at Association of Hospice & Palliative Care Chaplains, http://www.ahpcc.org.uk/wp-content/uploads/2013/04/imfrail.pdf.
 • Scams targeting the elderly (NCOA)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Publication Manual of the American Psychological Association, 6th edition (American Psychological Association, 2009) ISBN 1433805618
 2. ^ "Senescence – definition of senescence by The Free Dictionary". Thefreedictionary.com. Marrë më 2016-04-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Gerontology – definition of gerontology by The Free Dictionary". Thefreedictionary.com. Marrë më 2016-04-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Geriatrics – definition of geriatrics by The Free Dictionary". Thefreedictionary.com. Marrë më 2016-04-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Jeremy Hunt highlights plight of 'chronically lonely' – BBC News". BBC News. Bbc.co.uk. 2013-10-18. Marrë më 2016-04-04. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "10 Health Conditions to Watch for as You Age | Everyday Health". EverydayHealth.com. Marrë më 2019-03-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Old age. Oxford Reference. 2006. doi:10.1093/acref/9780198568506.001.0001. ISBN 9780198568506. Marrë më 2016-04-04. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Human rights of older persons". OHCHR. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)