Poda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Poda

Poda është një fshatkomunën Qendër Leskovikrrethin e KolonjësShqipërisë. Tani fshati është shpopulluar dhe kanë mbetur vetëm 11 shtëpi

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Figura qëndrore e historisë së Podës është Zylyftar Poda i cili u bëri kryengritje Osmanëve gjatë fillimit të shekullit XIX

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]