Poda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Poda
Fshat
Poda is located in Shqipëria
Poda
Poda
Poda (Shqipëria)

Koordinatat:40°14′21″V 20°36′52″L / 40.23917°V 20.61444°L / 40.23917; 20.61444Koordinatat: 40°14′21″V 20°36′52″L / 40.23917°V 20.61444°L / 40.23917; 20.61444

Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Korçës
Rrethi: Rrethi i Kolonjës
Komuna: Komuna Qendër Leskovik
Targat e automjeteve: ER
Përdorimi i stampës

Poda është një fshatkomunën Qendër Leskovikrrethin e KolonjësShqipërisë. Tani fshati është shpopulluar dhe kanë mbetur vetëm 11 shtëpi

Historia[redakto | përpunoni burim]

Figura qëndrore e historisë së Podës është Zylyftar Poda i cili u bëri kryengritje Osmanëve gjatë fillimit të shekullit XIX

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]