Jump to content

Zylyftar Poda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gravurë e kapedanit të famshëm kolonjar, Zylyftar Poda, e cila gjendet në Muzeun Historik të Stambollit. Kjo foto u soll në Shqipëri në fillimin e viteve ‘70 nga ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, gjeneral-leitnant, Petrit Dume

Zylyftar agë Poda apo Iljaz Poda (Podë, 1768 - 1835) ka qenë njëri prej komandantëve të Ali pashë Tepelenës, në kryengritjen greke për pavarësi, dhe më pas ndër prijësit e kryengritjeve kundër Tanzimatitvilajetin e Janinës së bashku me Tafil Buzin.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në PodëKolonjës, i biri i Hysenit. Duke i shërbyer Ali pashë Tepelenës si silahdar (armëmbajtës), mjeshtëria iu bë emër i dytë.[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Skoulidas, Elias (2002). "The Perception of the Albanians in Greece in the 1830s and '40s. The role of the press.". Albanian Identities: Myth and History (në anglisht). Indiana University Press. fq. 174. ISBN 9780253341891.
  2. ^ Kokalari, Mexhit (1979). Trima të kryengritjeve popullore: Në fillim të Rilindjes sonë Kombëtare. Vëll. 1. Shtëpia Botuese "8 Nëntori". fq. 41.
  3. ^ Thëngjilli, Petrika (1978). Kryengritjet popullore në vitet 30 të shekullit XIX: dokumente osmane. Tiranë: Akademia e Shkencave e Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë, Instituti i Historisë. fq. 63.