Poezia dhe këngët popullore shqiptare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Poezia shqiptare tradicionale përfshin këngët dhe poezitë popullore shqiptare që janë pjesë e kulturës shqiptare.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Rilindjes Kombëtare, letërsia me gojë, një vlerë e pasurisë kulturore, është përdorur në formimin e identitetit të vendit.[1] Koleksioni i parë shqip i letërsisë me gojë, ishte ajo e konsullit Austriak, dhe "babait të studimeve shqiptare", John Hahn Albanische Studien.[1] Një nga poemat më të shquara epike është "Lahuta e Malcís" shkruar nga frati katolik shqiptar Gjergj Fishta.

Në periudhën e viteve 1905-08 Nikolla Ivanaj publikoj Shpnesa e Shqypnisë, duke qenë një nga botuesit e parë të këngëve heroike popullore shqiptare.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Cornis-Pope & Neubauer 2007, f. 336. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFCornis-PopeNeubauer2007 (Ndihmë!)
  2. ^ Neziri, Zeqirja. "RAPSODËT E RUGOVËS DHE TEORIA E EPOSIT". Radio Kosova e lire. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 korrik 2011. Marrë më 4 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)