Point Hope, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Point Hope, Alaska
Anglisht : Point Hope
qytet
Vendndodhja
Point Hope, Alaska is located in SHBA Alaska
Point Hope, Alaska
Point Hope, Alaska

Koordinatat: 68°20′49″V 166°45′47″P / 68.34694°V 166.76306°P / 68.34694; -166.76306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku North Slope
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16.6 km2
 •  tokësore 16.4 km2
 •  ujore 0.2 km2
Lartësia 2 m (m.n.d.)
Popullsia 674 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi January 5, 1966[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99766
Prefiksi 907
Koordinatat 68° 20′ 49″ Veri

166° 45′ 47″ Perëndim

Point Hope, Alaska (Point Hope) është një qytet në qarkun North Slopeshtetit federal Alaska, SHBA. Në Point Hope, Alaska jetojnë 674 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 16.6 km2 (6.4 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 2 m (7 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 66. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Point Hope, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale