Pollozhani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Pollozhani
Noimage.png
Emri: Pollozhani
Qarku: Qarku i Dibrës
Rethi: Rrethi i Dibrës
Komuna: Komuna Tomin
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Pollozhani është një fshat në Shqipëri...

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

pollozhani eshte nji katund me rendesi te vecante ne diber.shtrihet mes peshkopise dhe lumit drini.tradicionalisht eshte shquar per kryengritjet qe ka bere kunder pushtuesve te ndryshem.si ato te osmanlinjeve edhe kunder pushtimit sllav.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]