Ushtelenxa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ushtelenza)
Jump to navigation Jump to search
Ushtelenxa
Fshat
Ushtelenxa is located in Shqipëria
Ushtelenxa
Ushtelenxa
Ushtelenxa (Shqipëria)

Koordinatat:41°40′48″V 20°23′30″L / 41.68°V 20.3916667°L / 41.68; 20.3916667Koordinatat: 41°40′48″V 20°23′30″L / 41.68°V 20.3916667°L / 41.68; 20.3916667

Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Dibrës
Rrethi: Rrethi i Dibrës
Komuna: Komuna Tomin
Targat e automjeteve: DI
Përdorimi i stampës


Ushtelenxa është një fshat në Komunën TominRrethit të DibrësShqipëri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat shtrihet në mes qytetit të Peshkopisë dhe lumit Drini. Rreth 3 km larg qytetit të Peshkopisë. Ka një reliev pothuajse kodrinor.Ekonomia e këtij fshati varet pothuajse 90% nga emigrantët. Ka një blektori shumë të zhvilluar në luginën e lumit Drini.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]