Jump to content

Pomps

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pomps ( shqiptimi frëngjisht: [pɔms] ; Ocitanisht: Poms ; Shqip: Pomi ) është një komunë në departamentin Pirenejtë Atlantikë në Francën jugperëndimore. [1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pomi ndodhet në verilindje të departamentit dhe shtrihet rreth 20 kilometra në veri të qyteteve Béarn dhe Pau .

Komunitetet fqinje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i komunës është shfaqur përgjatë historisë si Poms në shekullin e XIV-të dhe më pas në vitin 1443, si Pombs.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për qëllime statistikore, Pomps konsiderohet një pjesë e zonës urbane funksionale ( aire d'attraction des villes ) të Paut. [2]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793311—    
1800319+2.6%
1806378+18.5%
1821359−5.0%
1831415+15.6%
1836400−3.6%
1841414+3.5%
1846406−1.9%
1851401−1.2%
1856430+7.2%
1861389−9.5%
1866347−10.8%
1872346−0.3%
1876322−6.9%
1881345+7.1%
1886310−10.1%
1891308−0.6%
1896282−8.4%
1901293+3.9%
1906275−6.1%
1911266−3.3%
1921227−14.7%
1926208−8.4%
1931216+3.8%
1936222+2.8%
1946203−8.6%
1954211+3.9%
1962226+7.1%
1968197−12.8%
1975173−12.2%
1982173+0.0%
1990176+1.7%
1999179+1.7%
2007225+25.7%
2012263+16.9%
2017290+10.3%
  1. ^ Gentilé sur habitants.fr
  2. ^ Aire d'attraction des villes 2020 de Pau (044), INSEE