Porcupine Tree

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Porcupine Tree
Porcupine Tree @ Poznan, Poland 2007 04.jpg
Porcupine Tree live në Arena, Poznań, Poloni
(28 Nëntor 2007).
Informacione
PrejardhjaHemel Hempstead, Hertfordshire, Angli
ZhanriProgressive rock, psychedelic rock, alternative rock, experimental rock
LabelDelerium, Snapper, Lava, Transmission, Roadrunner, Atlantic, WHD, Peaceville, Kscope
Vite aktiv1987 - 2010
Bashkëpunim(e) meJapan, No-Man, I.E.M., Bass Communion, Blackfield, Storm Corrosion Continuum, Opeth, King Crimson
Anëtarët
Steven Wilson
Richard Barbieri
Colin Edwin
Gavin Harrison
Ish-anëtarët
Chris Maitland
Webfaqja
www.porcupinetree.com

Porcupine Tree është rock bend i formuar në vitin 1987 nga Steven WilsonHertfordshire, Angli. Muzika e tyre është e lidhur me zhanret psychedelic rock dhe progressive rock; sidoqoftë ata janë influencuar edhe nga zhanret trance, krautrock, dhe ambient. Që nga fillimi i viteve 2000, muzika e tyre ka filluar të anojë kah zhanret progressive metal dhe alternative rock.

Bendi njihet për qasjen e tyre multimediale, me performancat e tyre që përfshijnë ekrane me projektime të ndryshme filmike për çdo këngë. Elementi vizual u fut në turnenë e albumit In Absentia, kur bendi filloi të punonte me fotografin danez Lasse Hoile.

Pavarësisht se kanë kontrata me kompanitë distributive Roadrunner Records and Atlantic Records, bendi e ka kompaninë e vet, Transmission, të cilën ata e shfrytëzojnë për të lansuar albume të pavarura apo edicione speciale. Në vitin 2007, bendi u nominua për Grammy Award për Best Surround Sound Album me albumin e tyre Fear of a Blank Planet dhe përsëri në vitin 2010 me albumin The Incident.

Webfaqja Music Radar i vendosi ata në pozitën #4 në listën "The 30 greatest live acts in the world today" (2010).

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish-anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mysafirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]