Steven Wilson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Steven Wilson
Steven Wilson (ZMF 2018) jm67184.jpg
Steven Wilson në Zelt-Musik-Festival, Freiburg im Breisgau, Gjermani (2018)
Informacione
EmriSteven John Wilson
Lindja (1967-11-03) 3 Nëntor, 1967 (53 vjeç)
Kingston upon Thames, Londër, Angli
PrejardhjaHemel Hempstead, Hertfordshire, Angli
ZhanriProgressive rock · progressive metal · ambient · alternative rock · drone · post-progressive · psychedelic rock
Profesion(e)Muzikant, producent
LabelKscope, Caroline International
Instrument(e)Vokal, kitarë, bas kitarë, piano, tastierë, mellotron, hammered dulcimer, flautë, banjo, sampler, organo, autoharp, programim
Vite aktiv1983–prezent
Bashkëpunim(e) mePorcupine Tree, No-Man, Storm Corrosion, Blackfield, Bass Communion, Incredible Expanding Mindfuck, Opeth, King Crimson, Yes, Steve Hackett, Jethro Tull, Anathema
Webfaqja
stevenwilsonhq.com

Steven John Wilson (i lindur më 3 nëntor 1967) është muzikant anglez, i asocuar më së shumti me zhanrin progressive rock. Aktualisht një solo artist, ai u bë i njohur si themeluesi, kitaristi kryesor, këngëtari dhe këngëshkruesi i grupit Porcupine Tree, dhe si anëtar i disa grupeve tjera.

Wilson është kompozitor, producent, inxhinier i zërit, kitarist dhe sintisajzerist i vetë-mësuar, i cili gjithashtu luan edhe në instrumente tjera sipas nevojës, si bas kitarë, autoharp, hammered dulcimer dhe flautë. Pavarësisht se është i lidhur kryesisht me muzikën prog, ndikimi dhe veprat e tij kanë përfshirë zhanre të ndryshme si psychedelia, pop, metal ekstrem, elektronikë dhe jazz, ndër të tjera, duke zhvendosur drejtimin e tij muzikor nëpër albumet e tij. Koncertet e tij përfshijnë zërim kuadrafonik dhe vizualizime komplekse. Ai gjithashtu ka bashkëpunuar me artistë të tjerë si Opeth, King Crimson, Pendulum, Jethro Tull, XTC, Yes, Marillion, Tears for Fears, Roxy Music dhe Anathema.

Karriera frytdhënëse e Wilson që përfshin më shumë se 30 vjet është përcjellur nga brohoritja kritike. Çmimet e tij përfshijnë katër nominime për Grammy Award, dy me Porcupine Tree, një me grupin tjetër të tij Storm Corrosion, dhe një si solo artist. Në vitin 2015 ai fitoi tri çmime nga Progressive Music Awards në Londër për shërbimet e tij në këtë zhanër, ku ai u dekorua me titullin "mbreti i prog rock". Sidoqoftë, veprimtaria e tij kryesisht ka qëndruar larg rrymave qendrore të muzikës, duke bërë që publikimet e tilla si The Daily Telegraph ta përshkruajnë atë si "artisti më i suksesshëm britanik për të cilin ju nuk keni dëgjuar kurrë."

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Porcupine Tree[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]