Porti i Odesës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Porti i Odesës - 2017

Porti i Odesës (ukrainisht: Одеський морський порт - Odes'kyi morskyi port) - i vendosur afër Odesës - është porti më i madh detar ukrainas dhe një nga portet më të mëdha në pellgun e Detit të Zi, me një kapacitet total vjetor trafiku prej 40 milion ton (15 milion ton pjesa më e madhe e thatë dhe 25 milion ton lëng pjesa më e madhe). Porti ka një akses të menjëhershëm në hekurudhat duke lejuar transferimin e shpejtë të mallrave nga rrugët detare në transportin tokësor. Së bashku me portet e tij më të reja satelitore të Chornomorsk (1958) dhe Yuzhne (1973), porti i Odessa është një qendër kryesore e transportit të mallrave dhe pasagjerëve të Ukrainës .

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Porti ndodhet në brigjet perëndimore të Gjirit të Odesas. Ai përbëhet nga disa porte, të cilët ndahen njëri nga tjetri nga një numër portash, ndërsa porti në vetvete është i mbrojtur nga deti i hapur nga disa valëkëmbyes të gjatë të vendosur në gjirin Odessa. Pikërisht rreth bankinës jugore (Karantyny) ndodhet një terminal pasagjerësh me një hotel shumëkatësh në bankinën Nova. Nga mesi ndodhet një Fabrikë e Mirëmbajtjes së Anijeve "Ukraina". Në pjesën veriore ndodhen terminalet kryesore të drithit dhe naftës, ndërsa në jug ka një terminal më të vogël nafte mes kalatave të ngarkimit të kontejnerëve.

Terminalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terminali i kontejnerëve të Portit të Odesës.

Terminali i kontejnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

HPC Ukraina, një degë e HHLA me bazë në Hamburg, ka operuar Terminalin e Kontejnerëve Odessa (CTO) që nga viti 2001. Terminali i kontejnerëve Odessa (CTO) në port është terminali më i madh i kontejnerëve në Ukrainë. Odessa është e lidhur me portet e Hamburgut, Muuga dhe Trieste nëpërmjet grupit logjistik HHLA . [1] [2] [3]

Terminali transit - mallrash (logjistik).[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terminali u hap më 13 maj 2005 dhe ka një sipërfaqe magazinimi prej 51,500 m 2 . [4] Terminali ka dy magazina me një sipërfaqe totale prej 2,363.8 square metres (25,444 sq ft) duke përfshirë 60.3 square metres (649 sq ft) për ngarkesa të vlefshme. Magazinat punojnë gjatë gjithë orarit dhe janë të pajisura me sisteme raftesh të dizajnuara për ruajtjen e mallrave. Një rampë magazine lejon vënien në skenë të njëkohshme të nëntë automjeteve. Zona ka sistem alarmi, sistem survejimi, sistem zjarrfikës si dhe sistem ventilimi. Ka një kompleks zyrash që ofron mundësi për dhënie me qira të hapësirave deri në 30 zyra. Një godinë administrative "Unified Office" ka dogana, skuadër për mbrojtjen e kufirit dhe një numër agjencish ekologjike. Siguri shtesë për të gjithë portin ofrohet nga Agjencia e Sigurisë Detare e Ukrainës që llogaritet për 15 vende portuale të OMTP. [5]

Terminali i naftës dhe gazit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terminali i naftës dhe gazit i OMTP është më i madhi në Ukrainë dhe nganjëherë referohet si Distrikti i Naftës OMTP. Ajo ka gjashtë shtretër me një kapacitet total depozitimi prej 671,000 m 3 . [6] Shërben një numër deposh karburanti si "Eksimnaftoprodukt" (ish-kompani sovjetike eksport-import e naftës), [7] "Odesnaftoprodukt" (kompani shtetërore rajonale), [8] "Synthes Oil" (bashkëpunëtor i Eksimnaftoprodukt) dhe një kompleks " Ukrloadsystem" për ngarkimin e gazit të lëngshëm. Rrethi i naftës lejon marrjen e cisternave me kapacitet ngarkese nga 1000 deri në 100000 ton.

Produktet e karburantit transferohen përmes tubacioneve në rezervuarët e depove të karburantit. Depot kanë akses në hekurudha dhe aftësi pompimi për të transferuar produktet e karburantit në vagonë hekurudhore.

Terminali ka dy shtretër të specializuar për gazin natyror (propan - butan, kalatat 4 dhe 7) dhe një park rezervuari që ndodhet dy milje larg nga një port që mban 6,000 cubic metres (210,000 cu ft). Terminali ka një kapacitet trajtimi prej 700,000 ton gaz natyror të lëngshëm në vit.

Terminali i naftës dhe gazit ka një kapacitet trafiku vjetor prej 25,500,000 tonësh në vit:

 • 15,300,000 ton vaj
 • 6,200,000 ton naftë
 • 2,500,000 ton dizell
 • 800,000 ton produkte nafte (benzinë dhe gaz me vakum)
 • 700,000 ton gaz të kondensuar .

Oil District ka një sistem të mbrojtjes automatike (perde uji dhe furnizimi me shkumë). Në ujërat e porteve (ujërat territoriale) janë vazhdimisht në shërbim një njësi zjarrfikësish dhe një grumbullues i derdhjeve të naftës. Porti ka një stacion për trajtimin e ujit të çakëllit.

Terminali i pasagjerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terminali i pasagjerëve të Portit të Odesës

Porti i Odesës ka një nga terminalet më të mëdhenj të pasagjerëve në pellgun e Detit të Zi ; ai trajtoi rreth 4 milionë pasagjerë në vitin 2007. [9] Terminali mund të marrë njëkohësisht pesë anije motorike në kalata, gjatësia totale e të cilave arrin 1,370 metres (4,490 ft). Thellësia pranë kalatave varion nga 9.5 to 11.5 metres (31 to 38 ft). Objektet portuale lejojnë ankorimin e anijeve deri në 300 metres (980 ft) gjatësi . 

Terminali ka një parking makinash me siguri 24 orë. Kompleksi ka një numër baresh, një sallë koncertesh-ekspozitash, një galeri detare, një muze të ankorimit, ekspozitën e Muzeut të flotës detare të Ukrainës, një kompleks marinash jahtesh, një qendër zhytjeje të klubit lokal të zhytjes Poseidon, Kishën e Shën Nikollës, hoteli me katër yje "Odesa", restoranti "Grand Europe" e të tjera. 

Porti i Odessa ka qendrën e tij mësimore. 

Hoteli Odessa u mbyll që nga viti 2011. [10]

Kantieri i anijeve Ukraina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Porti i Odesës në vitin 1854.

Kantieri u krijua nga dyqanet e Admiralty të flotës së kanotazhit të Detit të Zi një vit përpara themelimit të qytetit Odessa. Gjatë kohës sovjetike, fabrika ishte baza kryesore mbështetëse e Kompanisë së Transportit të Detit të Zi .

Sipërfaqja e skelës është 75,524 square metres (812,930 sq ft) Mund të strehojë anije me një zhvendosje deri në 30,000 tonë. Gjatësia e kalatave është gjithsej 1,230 metres (4,040 ft), duke përfshirë 570 metres (1,870 ft) për mirëmbajtjen e anijes. Thellësia nga kalatat arrin deri në 7.1 metres (23 ft) . Aftësitë e ngritjes së ngarkesave përbëhen nga gjashtë vinça portal që ngrenë 10-30 tonë dhe dy vinça lundrues, një vetëlëvizës që ngre 100 tonë, një tjetër fiks që ngre 5 tonë.

Kompanitë Stevedore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë disa kompani stivore  për t'i shërbyer portit në Odessa: 

 • Brooklyn
 • Prista-Oil
 • Trans Service International
 • Olimpex Coupe International
 • MetalsUkraine Corp, Ltd
 • Novolog
 • Novotech Terminal
 • HPC Ukraine
 • OPPK (Odessa Port Transshipment Complex)
 • UNTC (Ukrainian National Stevedore Company)
 • BK Port

Përcjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë disa kompani shpedicionere për t'i shërbyer portit në Odessa: 

 • Euro terminal logistics company
 • Formag
 • Marine Transportation Center
 • Global Trans Logistic
 • Port Marine Group
 • Exim Service
 • Negociant
 • Global Ocean Link
 • London Sky
 • Black Sea Shipping
 • Laman Shipping Agency
 • Arrant Service
 • Illich Trans
 • Panda Shipping
 • DAO Logistics
 • Stoles Logistic
 • CMT Ltd
 • Alpha Trans
 • CSS Plus
 • Mitridat Odessa
 • Block Bug Systems
 • MTA Service Ltd
 • Ever Trans Logistic
 • Green Integrated Logistics
 • Fargo Shipping
 • Algiya
 • Farcont LTD

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Next stage of expansion increases capacity at HHLA Container Terminal Odessa
 2. ^ Terminalbetreiber in Estland gekauft. In: Schiff & Hafen, 7/2018, p 9; "Hamburger Hafenkonzern investiert groß in Triest" In: Die Presse, 29 September 2020.
 3. ^ HHLA sucht Terminals auch jenseits von Hamburg
 4. ^ "Transit cargo terminal". Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2012. Marrë më 5 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Order of the Ministry of Infrastructure #379 of July 6, 2012" (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2017. Marrë më 12 mars 2013.
 6. ^ "Oil and gas terminal storage capacity". Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2012. Marrë më 5 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Company profile for Eksimnaftoprodukt[lidhje e vdekur]
 8. ^ Company profile for Odesnaftoprodukt
 9. ^ "Port of Odessa passenger terminal". Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2012. Marrë më 5 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Одесский морской вокзал" (në ukrainisht). 9 nëntor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]