Profeti nga Praga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Profeti nga Praga është roman i shkrimtarit shqiptar Musa Ramadani, i vlerësuar me Çmimin "Kadare" për vitin 2017.[1] I vendosur në Pragën e viteve 60-ta, romani bën fjalë për një ringjallje hipotetike të shkrimtarit Franz Kafka 41 vjet pas vdekjes dhe bredhjet e tij rrugëve të Pragës. [2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shpallja e "Çmimit Kadare"". Gazeta Shqip. 28 maj 2017. Marrë më 15 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2017. Marrë më 15 shtator 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)