Provinca Phuket

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Phuket
จังหวัดภูเก็ต
Location of Phuket
Popullsia
 • Gjithsej402 017

Phuket (Tajlandisht: ภูเก็ต) është një nga provincat (changwat) e Tajlandës. Provinca përbëhet nga ishulli Phuket, ishulli më i madh i vendit, dhe 32 ishuj tjerë të vogla jashtë bregdetit të saj.[1] Ishulli Phuket është e lidhur nga ura Sarasin dhe provinca Phang Nga në veri.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ambasadori francezë Alexandre de Chaumont me Mbretin Narai

Eksploruesi portugez Fernão Mendes Pinto mbërriti në Siam më 1545. Llogaritë e tij për vendin shkojnë përtej Ayutthayas dhe përfshijnë një llogari mjaft të detajuar të porteve në jug të Mbretërisë. Pinto ishte një nga eksploruesit e parë evropianë për të detajuar Phuket në llogaritë e tij të udhëtimit. Ai i referohej ishullit si 'Junk Ceylon', një emër që portugezët përdorën për Phuket Island në hartat e tyre. Junk Ceiloni përmendet shtatë herë në llogaritë e Mendes Pinto. Pinto tha se Junk Ceylon ishte një port destinacioni ku anijet tregëtare bënë ndalesa të rregullta për furnizime dhe dispozita. Sidoqoftë, gjatë shekullit të 16-të, ishulli ishte në rënie për shkak të piratëve dhe shpesh deteve të papërshtatshme dhe të paparashikueshme, të cilat penguan anijet tregëtare për të vizituar Junk Ceilonin. Pinto përmendi disa qytete të tjera të rëndësishme portuale në llogaritë e tij, duke përfshirë Patani dhe Ligor, e cila është dita moderne Nakhon Si Thamarat.

Në shekullin e 17-të, holandezët, anglezët dhe, pas viteve 1680, francezët garuan për mundësinë për të tregtuar me ishullin e Phuket (i njohur më pas si "Jung Ceylon"), i cili ishte një burim i pasur me kallaj. Në shtator 1680, një anije e kompanisë franceze të Indisë Lindore vizitoi Phuket dhe u nis me një ngarkesë të plotë të kallajit.

Një apo dy vjet më vonë, mbreti siamez Narai, duke kërkuar zvogëlimin e influencës holandeze dhe angleze, e cilësuar si guvernator i Phuket një misionar mjekësor francez, René Charbonneau, anëtar i misionit Siam të Shoqata e Misioneve të Jashtme të Parisit. Charbonneau mbeti si guvernator deri në vitin 1685.[2]

Në vitin 1685, Mbreti Narai konfirmoi monopolin e kantonit francez në Phuket për ambasadorin e tyre, Alexandre de Chaumont. Ish-kryekamarieri i Chaumont, Sieur de Billy, u emërua guvernator i ishullit. Sidoqoftë, francezët u dëbuan nga Siam pas revolucionit siamez të vitit 1688. Më 10 prill 1689, Desfarges udhëhoqi një ekspeditë për të ri-kapur Phuket për të rivendosur kontrollin francez në Siam.[3] Okupimi i tij i ishullit nuk çoi në asgjë, dhe Desfarges u kthye në Puducherry në janar 1690.

Birmanezët sulmuan Phuket në vitin 1785, Francis Light një kapiten i kompanisë britanike të Indisë Lindore, duke kaluar pranë ishullit, njoftoi administratën lokale se ai kishte vërejtur forcat birmaneze që po përgatiten për të sulmuar. Pas një rrethimi njëmujor të kryeqytetit, Birmania u detyrua të tërhiqej më 13 mars 1785. Gratë u bënë heroina lokale, duke marrë titullin mbretëror Thao Thep Kasattri dhe Thao Si Sunthon nga një mbret i nderuar Rama I. Gjatë mbretërimit të Mbretit Chulalongkorn (Rama V), Phuket u bë qendra administrative e provincave jugore që prodhonin kallaj. Në vitin 1933, Monthon Phuket (มณฑล ภูเก็ต) u shpërbë dhe Phuket u bë provincë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas klasifikimit të klimës Köppen, Phuket ka klimë tropikale musone. Për shkak të afërsisë me ekuatorin, gjatë vitit, ka pak ndryshime në temperatura. Qyteti ka një mesatare vjetore të lartë prej 32 °C dhe një ulje vjetore prej 25 °C. Phuket ka një sezon të thatë që zgjat nga dhjetori deri në mars dhe një sezon të lagësht që mbulon tetë muajt e tjerë. Megjithatë, si shumë qytete që kanë një klimë tropikale të musonit, Phuket sheh disa reshje edhe gjatë sezonit të saj të thatë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Phuket". Amazing Thailand. Tourism Authority of Thailand. Arkivuar nga origjinali më 2013-07-05. Marrë më 2015-01-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ahmad, Abu Talib; Tan, Liok Ee (2 maj 2018). "New Terrains in Southeast Asian History". Ohio University Press. Marrë më 2 maj 2018 – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ A History of South-east Asia p. 350, by Daniel George Edward Hall (1964) St. Martin's Press
  4. ^ "Sister Cities". Heinan Government. Arkivuar nga origjinali më 2010-07-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Nakhodka celebrates the day of twin-cities". Nakhodka City Administration. 2009-04-24. Arkivuar nga origjinali më 2011-07-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)