Purizmi gjuhësor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Purizmi gjuhësor ose proteksionizmi gjuhësor është praktika e përcaktimit ose njohjes së një gjuhe të caktuar ose të një varianti të një gjuhe si të pastër ose me cilësi më të larta se sa gjuhët ose variantet tjera gjuhësore. Pastërtia gjuhësore u institucionalizua nëpërmjet akademive gjuhësore (nga të cilat Akademia della Crusca e vitit 1572 përcaktoi një shembull model në Evropë) dhe vendimet e tyre shpesh kanë forcën dhe përkrahjen e ligjit. Purizmi gjuhësor shpesh është i lidhur me pikëpamje ekstreme nga të cilat nazizmi paraqet shembullin më eklatant të tij. [1] [2] Ideja romantike që kombi dhe gjuha duhet të përputhen i ka rrënjët e saj në Gjermaninë e shekullit XIX, por që nga mesi i shekullit XX e këtej, komuniteti shkencor e braktisi këtë ide.[3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Linguistic purism - George Thomas - Google Books. Books.google.com. 2010-07-23. Marrë më 2015-08-11. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Molas, Jerzy (2010). "Recenzja książki Jezik i nacionalizam" [Review of the book Jezik i nacionalizam]. Studia z Filologii Polskiej i Słowiańskiej (in Polish). Warsaw. 45: 209–16. ISSN 0081-7090. OCLC 5888927367. ZDB-ID 202237-0. Archived from the original (PDF) on 7 July 2012. Retrieved 3 April 2013.
  3. ^ Selimović, Amila (14 August 2015). "Zašto je bitna knjiga Jezik i nacionalizam?" [Why is the book Language and nationalism important?] (in Serbo-Croatian). Sarajevo: Školegijum. ISSN 2233-1085. Archived from the original on 16 August 2015. Retrieved 18 November 2015.
  4. ^ Leto, Maria Rita (2011). "Recensione del libro Jezik i nacionalizam" [Review of the book Jezik i nacionalizam]. Studi Slavistici (in Italian). Florence. 8: 395–97. ISSN 1824-761X. ZDB-ID 2182164-1. Archived from the original on 12 July 2012. Retrieved 7 January 2013.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Brunstad, Endre. "Standard language and linguistic purism" in Sociolinguistica 17/2003, 52–70.
  • Dorian, Nancy. "Purism vs. Compromise in Language Revitalization and Language Revival" in Language in Society 23, 479-494.
  • Thomas, George. Linguistic Purism (Studies in Language and Linguistics), Longman, 1991, ISBN 0-582-03742-50-582-03742-5.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]