Gjuha dhe nacionalizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Snježana Kordić, Jezik i nacionalizam, 2010

Gjuha dhe nacionalizmi = Jezik i nacionalizam libër me Autor Snjezhana Kordiq. Shtëpia botuese: Durieux. Viti i botimit 2018, botimi i parë 2010, faqe 430. ISBN 978-953-188-311-5, OCLC 729837512, doi:10.2139/ssrn.3467646

 • Jezik i nacionalizam (PDF) (në serbo-kroatisht). Zagrebi. LCCN 2011520778. OL 15270636W. SSRN 3467646. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 8 korrik 2012. Marrë më 2019-10-31.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja
Përmbajtja (serbokroatisht)
 • Purizmi gjuhësor.
 • Miti i prishjes së gjuhës.
 • Purizmi dhe nazizmi.
 • Gjuha standarde policentrike.
 • Kriteret sociolinguistike.
 • Identiteti kombëtar dhe gjuha.
 • Miti mbi ekzistencën antike të kombit.
 • Identiteti kulturor është konstruksion.
 • Rirregullimi i historisë.
 • Miti mbi martirizimin.

Shqyrtime të librit në revista filologjike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Jezik i nacionalizam – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale