Pushkë sulmi tip 56

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tipi 56
Tipi 56 (sipër) dhe AKS-47
TypePushke Sulmi
Place of originKina
Service history
In service1956–tani
Production history
DesignerMikhail Kalashnikov
Designed1944–1947
ManufacturerNorinco, UM Gramsh, Bangladesh Ordnance Factory (Me liçensë)
Produced1956-tani
No. built10-15 milion
VariantsTipi 56-1, Tipi 56-2, QBZ-56C, Tipi 56S, Tipi 84S pushkë, Prodhim shqiptar:ASH-78 Tip-1 kopje e Tipi 56
ASH-78 tip-3 kopje e Tipi 56-3
Specifications
MassTipi 56: 4.03kg
Tipi 56-1: 3.70kg
Tipi 56-2: 3.9kg
QBZ-56C: 2.85kg
LengthTipi 56: 874mm
Tipi 56-1/56-2: 874mm qytë e zgjatur, 654mm qytë e mbledhur.
QBZ-56C: 764mm qytë e zgjatur, 557mm qytë e mbledhur.
Barrel lengthTipi 56, Tipi 56-I, Tipi 56-II: 414mm
QBZ-56C: 280mm

Cartridge7.62×39mm
ActionMe Gaz
Rate of fire600 fishekë/min
Muzzle velocityTipi 56, Tipi 56-I, Tipi 56-II: 735 m/s
QBZ-56C: 665 m/s
Effective firing range100-800 m
Feed systemKapaciteti i karikatorit standart 30 fishekë. Ka edhe me 10, 20, 40, 75, ose 100-fisheke (karikator rrethor)
SightsShënjestruesi i rregullueshëm

Tipi 56 është një pushkë kineze 7.62×39 mm. Është një variant i pushkëve AK-47 dhe AKM i projektuar nga Sovjetikët. Pushka e tipit 56 u caktua nga ushtria kineze si "Tipi 1956 Sub-Machinegun", sepse Tipi 56 mori rolin e pushkës SMG në vend të pushkës së shërbimit të këmbësorisëPLA në vitet e hershme të shërbimit të pushkës. Prodhimi filloi në 1956 në Fabrikën 66, por përfundimisht iu dorëzua Norinco dhe PolyTech, të cilët vazhdojnë të prodhojnë pushkën kryesisht për eksport.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Type 56 assault rifle", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-11, marrë më 2022-12-18