Pusi i Tophanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pusi i Tophanes
250px
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Durrës, Durrës, Shqipëri
Koordinatat 41°18′57″V 19°26′41″L / 41.315792°V 19.444789°L / 41.315792; 19.444789Koordinatat: 41°18′57″V 19°26′41″L / 41.315792°V 19.444789°L / 41.315792; 19.444789
Ndërtuar Shek. XVI
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886, 10.06.1973
Nr. i referencës DR020
Tipologjia Pus uji
Pusi i Tophanese is located in Shqipëria
Pusi i Tophanese
Pusi i Tophanese në hartë

Pusi i Tophanesë është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Durrësit, në qarkun e Durrësit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1886, 10.06.1973'".

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtarë holandez në 1914

Ndodhet pranë rrugës "Aleksandër Goga", pas godinës së Prokurorisë së Rrethit, 200 metra larg qendrës së qytetit. Është restauruar nga Atelieja e Monumenteve në vitin 2005. Monumenti mesjetar, i cili për disa shekuj me radhë kishte shërbyer si burim uji për lagjet qendrore të Durrësit, dallohet për kolonat dhe pjesët e pusit, që janë rivendosur në hapesirën prej 25 metra katrore. Sipas historianëve, pusi mesjetar i ka shërbyer më parë një punishteje për prodhimin e barutit, çka i dha emrin "Tophane".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DURRËSIT. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 29 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]