Jump to content

Pusi i Tophanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pusi i Top-Hanesë
LlojiArkitekture
VendndodhjaDurrës, Durrës, Shqipëri
Koordinatat41°18′57″N 19°26′41″E / 41.315792°N 19.444789°E / 41.315792; 19.444789
NdërtuarShek. XVI
Organi drejtuesDRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar1886, 10.06.1973
Nr. i referencësDR020
TipologjiaPus uji
Pusi i Tophanese is located in Earth
Pusi i Tophanese (Earth)

Pusi i Top-Hanesë është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Durrësit, në qarkun e Durrësit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1886, 10.06.1973'".

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtarë holandez dhe shqiptarët me fesat në 1914

Ndodhet pranë rrugës "Aleksandër Goga", pas godinës së Prokurorisë së Rrethit, 200 metra larg qendrës së qytetit. Është restauruar nga Atelieja e Monumenteve në vitin 2005. Monumenti mesjetar, i cili për disa shekuj me radhë kishte shërbyer si burim uji për lagjet qendrore të Durrësit, dallohet për kolonat dhe pjesët e pusit, që janë rivendosur në hapesirën prej 25 metra katrore. Sipas historianëve, pusi mesjetar i ka shërbyer më parë një punishteje për prodhimin e barutit, çka i dha emrin "Tophane".

Pusi i top hanës është një monument që i përket Shekullit të XVI. Mendohet që të ketë qenë një Nymfe antik. Gjatë mesjetës ka shërbyer për furnizimin e popullatës me ujë gjë e cila ka vazhduar deri në vitin 1970. në periudhën veneciane duhte të ketë pasur një ndërhyrje serioze e cila duket nga përdorimi i elementëve antik siç janë kolonat e granitet, gurët e medhenj katërkëndor që rrethojnë grykën e pusit në formë kalldrëmi. Sipas historianëve, pusi mesjetar i ka shërbyer më parë një punishteje për prodhimin e barutit, çka i dha emrin Tophane.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DURRËSIT. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 29 dhjetor 2016.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 30 dhjetor 2016.